Ogromny krater na Syberii

Opublikowano: 22.05.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 435

Naukowcy odkryli, że na Syberii otworzył się ogromny krater piekielny, ukazujący “zaginiony świat zamrożony w czasie”. Miejscowi nazywają to miejsce “drzwiami do podziemi”. Dodatkowo ogromny krater znajduje się około 660 kilometrów na północ od Jakucka miejsca, w którym od wieków wspomina się o licznych przejściach między światami znajdującymi się w tamtych okolicach. Badacze wiedzą o tych legendach od lat 1960. Natomiast od kilkudziesięcioleci wieczna zmarzlina topniała ukazując dotąd zakryte tajemnice.

Naukowcy uważają, że ogromny krater powstał wyłącznie z powodu topnienia wiecznej zmarzliny na Syberii. Ogromny krater oficjalnie nazywa się Batagaika i około pięćdziesięciu lat po tym, jak zaczął się pojawiać, eksperci martwią się, ponieważ nie przestaje rosnąć. Mając około sto metrów głębokości i około jednego kilometra długości, w ciągu kilku miesięcy może dotrzeć do sąsiedniej doliny.

Przeprowadzone badania wykazały, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat dziura osiągnęła bezprecedensowy poziom wzrostu dziesięciu metrów rocznie, mimo że w bardzo upalnych latach wzrost wzrósł do trzydziestu metrów rocznie. Pobliscy mieszkańcy skarżą się na niewyjaśnione zjawiska, do jakich ma dochodzić nocą w okolicy krateru. Zjawiska mają dotyczyć pojawiania się przerażających głosów, nocami coś ma biegać po okolicznych wioskach, giną zwierzęta a część z nich zostaje odnaleziona martwa.

Niestety, wielkie powodzie z 2008 roku zwiększyły rozmiar krateru. Ponieważ krater nieustannie rośnie w niekontrolowanym tempie, stanowi zagrożenie dla mieszkańców, a także może wpływać na całą planetę. Topnienie wiecznej zmarzliny może powodować uwalnianie dużych ilości gazów cieplarnianych, które są obecnie utrzymywane przez tundrę pod jej powierzchnią. Naukowcy ostrzegają, że jest to proces stosunkowo powolny, ponieważ może trwać kilkanaście lat, jednak jego konsekwencje będą bardzo negatywne.

Geolog z University of Sussex, Julian Murton, wyjaśnia, że Batagaika ujawnia, co wydarzyło się w przeszłości, a także, co może wydarzyć się w przyszłości. Pechowo, w miarę ocieplania się klimatu, może wystąpić więcej tego typu kraterów i erozji powierzchni ziemi. Chociaż istnieją dowody na to, co faktycznie wydarzyło się na Antarktydzie, Grenlandii lub w Chinach, historia Syberii pozostaje w gruncie rzeczy nadal nieznana i niejasna.

Autorstwo: Zespół “Globalnego Archiwum”
Źródło: Globalne-Archiwum.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o