Radioaktywne lasy w Czarnobylu wciąż płoną

Opublikowano: 07.04.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1043

W weekend stanęła w płomieniach czarnobylska Strefa Wykluczenia, do akcji wkroczyło lotnictwo. Niestety pożar okazał się na tyle poważny, że jego gaszenie trwa w dalszym ciągu. Co z poziomem promieniowania?

Na stronie Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy na bieżąco pojawiają się aktualne informacje w zawiązku z pożarem. Jak przekazano 6 kwietnia, na podłożu trawiastym i leśnym w lesie Kotowski w Strefie Wykluczenia trwa gaszenie pożaru i bezwarunkowa (obowiązkowa) ewakuacja pobliskich wsi. Las płonie w kilku miejscach, ale na łącznej powierzchni ogień trawi około 20 ha. Wyjaśniono, że w gaszeniu brały udział 104 osoby i 26 jednostek sprzętu (w tym tym 2 samoloty AN-32P i śmigłowiec Mi-8).

Jak poinformowała Państwowa Służba Ratunkowa Ukrainy tło promieniowania w mieście Kijów i obwodzie kijowskim mieści się w granicach normy i nie przekracza naturalnych wartości tła (Kijów – 0,013 mR/h, obwód kijowski – w granicach 0,011 mR/h z dopuszczalnym tłem 0,05 mR/h). „W strefie wykluczenia i bezwarunkowej (obowiązkowej) ewakuacji poziomy równoważnej dawki promieniowania gamma nie uległy zmianie (Czarnobyl – 0,2 mR/h na kontrolnym dopuszczalnym poziomie do 0,55 mR/h, na terenie miejscowości Ditjatki 0,1 mR/h na poziomie kontrolnym do 0,2 mR/h)”.

Informacje o wybuchu pożaru w strefie pojawiły się w sobotę 4 kwietnia. Państwowa Służba Ratunkowa otrzymała dane, że w Strefie Wykluczenia w pobliżu wsi Władimirowka na powierzchni 20 hektarów doszło do pożaru lasu. Przekazano wówczas, że nie ma zagrożenia dla obszarów zamieszkałych. Z pomocą z pobliskiego lądowiska wyleciały dwa samoloty – poinformowało biuro prasowe ukraińskiej Państwowej Służby Ratunkowej. Zaznaczono również, że gaszenie jest skomplikowane ze względu na zwiększone tło promieniowania w niektórych obszarach pożaru.

Ukraińskie organy ścigania zidentyfikowały osobę podejrzaną o udział w pożarze na terenie lasu, który znajduje się w strefie zamkniętej elektrowni atomowej w Czarnobylu, powiedziała w poniedziałek służba prasowa Policji Narodowej Ukrainy w obwodzie kijowskim. „W rejonie kijowskim policja zidentyfikowała intruza, z jego winy pożar zniszczył 5 hektarów lasów… To 27-letni mieszkaniec wsi Rahowka. Jak młody człowiek wyjaśnił policji, dla zabawy podpalił śmieci i trawę w trzech miejscach. Potem ogień został rozprzestrzeniony przez wiatr, a on już nie mógł sobie poradzić i ugasić ogniań – poinformowano w raporcie. Sprawa karna została wszczęta na podstawie artykułu „zniszczenie lub uszkodzenie obiektów roślinnych”, który przewiduje do pięciu lat więzienia.

Meteorolodzy powiedzieli, czy dym z pożarów elektrowni atomowej w Czarnobylu dotrze do Rosji. Jak wynika z raportu Rosgidromet specjaliści przewidują, że dym z pożarów lasów w Strefie Wykluczenia nie dotrze do Rosji. „Federalny Ośrodek Informacji i Analizy Rosgidromet obliczył trajektorie mas powietrza z miejsca pożaru. Modelowanie pokazuje, że ruch będzie odbywał się w kierunku południowym i południowo-wschodnim. Według wstępnych szacunków Rosgidromet, nie przewiduje się przenoszenia zanieczyszczeń w masach powietrza z miejsca pożaru na terytorium Federacji Rosyjskiej” – informuje agencja.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o