Radioaktywne lasy w Czarnobylu wciąż płoną

Opublikowano: 07.04.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 220

W weekend stanęła w płomieniach czarnobylska Strefa Wykluczenia, do akcji wkroczyło lotnictwo. Niestety pożar okazał się na tyle poważny, że jego gaszenie trwa w dalszym ciągu. Co z poziomem promieniowania?

Na stronie Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy na bieżąco pojawiają się aktualne informacje w zawiązku z pożarem. Jak przekazano 6 kwietnia, na podłożu trawiastym i leśnym w lesie Kotowski w Strefie Wykluczenia trwa gaszenie pożaru i bezwarunkowa (obowiązkowa) ewakuacja pobliskich wsi. Las płonie w kilku miejscach, ale na łącznej powierzchni ogień trawi około 20 ha. Wyjaśniono, że w gaszeniu brały udział 104 osoby i 26 jednostek sprzętu (w tym tym 2 samoloty AN-32P i śmigłowiec Mi-8).

Jak poinformowała Państwowa Służba Ratunkowa Ukrainy tło promieniowania w mieście Kijów i obwodzie kijowskim mieści się w granicach normy i nie przekracza naturalnych wartości tła (Kijów – 0,013 mR/h, obwód kijowski – w granicach 0,011 mR/h z dopuszczalnym tłem 0,05 mR/h). „W strefie wykluczenia i bezwarunkowej (obowiązkowej) ewakuacji poziomy równoważnej dawki promieniowania gamma nie uległy zmianie (Czarnobyl – 0,2 mR/h na kontrolnym dopuszczalnym poziomie do 0,55 mR/h, na terenie miejscowości Ditjatki 0,1 mR/h na poziomie kontrolnym do 0,2 mR/h)”.

Informacje o wybuchu pożaru w strefie pojawiły się w sobotę 4 kwietnia. Państwowa Służba Ratunkowa otrzymała dane, że w Strefie Wykluczenia w pobliżu wsi Władimirowka na powierzchni 20 hektarów doszło do pożaru lasu. Przekazano wówczas, że nie ma zagrożenia dla obszarów zamieszkałych. Z pomocą z pobliskiego lądowiska wyleciały dwa samoloty – poinformowało biuro prasowe ukraińskiej Państwowej Służby Ratunkowej. Zaznaczono również, że gaszenie jest skomplikowane ze względu na zwiększone tło promieniowania w niektórych obszarach pożaru.

Ukraińskie organy ścigania zidentyfikowały osobę podejrzaną o udział w pożarze na terenie lasu, który znajduje się w strefie zamkniętej elektrowni atomowej w Czarnobylu, powiedziała w poniedziałek służba prasowa Policji Narodowej Ukrainy w obwodzie kijowskim. „W rejonie kijowskim policja zidentyfikowała intruza, z jego winy pożar zniszczył 5 hektarów lasów… To 27-letni mieszkaniec wsi Rahowka. Jak młody człowiek wyjaśnił policji, dla zabawy podpalił śmieci i trawę w trzech miejscach. Potem ogień został rozprzestrzeniony przez wiatr, a on już nie mógł sobie poradzić i ugasić ogniań – poinformowano w raporcie. Sprawa karna została wszczęta na podstawie artykułu „zniszczenie lub uszkodzenie obiektów roślinnych”, który przewiduje do pięciu lat więzienia.

Meteorolodzy powiedzieli, czy dym z pożarów elektrowni atomowej w Czarnobylu dotrze do Rosji. Jak wynika z raportu Rosgidromet specjaliści przewidują, że dym z pożarów lasów w Strefie Wykluczenia nie dotrze do Rosji. „Federalny Ośrodek Informacji i Analizy Rosgidromet obliczył trajektorie mas powietrza z miejsca pożaru. Modelowanie pokazuje, że ruch będzie odbywał się w kierunku południowym i południowo-wschodnim. Według wstępnych szacunków Rosgidromet, nie przewiduje się przenoszenia zanieczyszczeń w masach powietrza z miejsca pożaru na terytorium Federacji Rosyjskiej” – informuje agencja.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 2 , średnia ocena wartości wpisu: 5,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.