Oficjalne wyniki referendum w Holandii ws. Ukrainy

Opublikowano: 13.04.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 312

Za ratyfikacją umowy stowarzyszeniowej UE i Ukrainy na referendum w Holandii zagłosowało 38,21%, przeciwko – 61% – czytamy na oficjalnej stronie krajowej komisji wyborczej. Zgodnie z ostatecznym wynikiem głosowania, frekwencja na referendum wyniosła 32,38%, głosowanie uznano za ważne. Referendum w sprawie ratyfikacji porozumienia odbyło się w Holandii w ubiegłą środę. Do uznania referendum za ważne niezbędna jest frekwencja wynosząca co najmniej 30% obywateli Holandii.

Komisja Europejska pomimo rezultatów referendum w Holandii w kwietniu zaproponuje zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy – podaje agencja Reuters, powołując się na wysokie rangą źródło w UE. Według niego, Bruksela zamierza spełnić daną Kijowowi obietnicę, lecz z zastrzeżeniami. Na przykład, Komisja Europejska uzupełni swoją propozycję w punkt, który pozwoli na tymczasowe przywrócenie wiz w przypadku napływu imigrantów.

Politolog Paweł Swiatienkow na antenie radia Sputnik wyraził opinię, że zniesienie wiz z Ukrainą jest gestem wsparcia ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki przez UE. „UE może znieść wizy dla Ukraińców, jeśli zostanie podjęta decyzja w sprawie wsparcia Petra Poroszenki. Ponieważ Arsenij Jaceniuk podał się do dymisji i w związku z holenderskim referendum trzeba pokazać ukraińskiej ludności pozytywną dynamikę. Zniesienie wiz mieści się w logice wspierania Poroszenki jako prezydenta i sformowanego przez niego nowego rządu (o ile zostanie sformowany). Czyli w tym przypadku jest to „święty kij” dla Poroszenki. Ponieważ inaczej okaże się, że stawka na eurointegrację, na stowarzyszenie Ukrainy z UE nie sprawdziła się. Poroszenko będzie musiał podać się do dymisji” — powiedział Paweł Swiatienkow.

Zwrócił on uwagę na to, że oświadczenie w sprawie zniesienia wiz złożyły nie oficjalne władze unijne, lecz anonimowe źródło. „Trzeba, aby unijne kierownictwo zdecydowało się. Najprawdopodobniej wokół tego tematu nie zabraknie negocjacji. Ponieważ jeśli UE zniesie wizy tuż po holenderskim referendum, wielu odbierze to jako plucie w twarz ludności państw europejskich. W pierwszej kolejności Holandii. Po prostu dlatego, że procedura demokratyczna pokazała inny rezultat” — podkreślił politolog.

Według niego, dodanie ochronnego punktu do porozumienia w sprawie zniesienia wiz jest dla UE koniecznością. „Problem polega na tym, że już wpuścili do państwa mnóstwo imigrantów z Bliskiego Wschodu. Jeśli dopuszczą do kolejnego napływu imigrantów z Ukrainy, wywoła to jeszcze większe napięcie i jeszcze większe wątpliwości Europejczyków co do tego, że instytuty demokratyczne nie działają tak jak powinny” — podkreślił Paweł Swiatienkow. „Zada to kolejny cios w jedność Europy i wywoła dyskusje i spory. Z punktu widzenia wewnętrznej sytuacji, z punktu widzenia wewnętrznej polemiki w UE taka decyzja jest wątpliwa. Nie na próżno została przekazana przez pewne anonimowe źródło” — podsumował Paweł Swiatienkow.

Źródło: pl.SputnikNews.com
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o