Zażalenie na postanowienie WSA trafiło do NSA

Opublikowano: 28.10.2022 | Kategorie: Komunikaty, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1795

Fundacja Helsińska Praw Człowieka, która pomaga naszemu portalowi prawnie ws. zablokowania go przez ABW przez trzy miesiące, przygotowała zażalenie na decyzję WSA o umorzeniu postępowania do NSA.

Zażalenie przeczytałem i od razu pobiegłem wysłać na pocztę, więc zmieściliśmy się w terminie ustawowym (minie w poniedziałek).

Z pisma wynika, że WSA popełnił błędy w doktrynie, np. uznał że sprawa jest już bezprzedmiotowa, a nie jest to prawda, bo bezprzedmiotowość występuje wtedy, gdy zdarzenie (w tym wypadku odblokowanie portalu) byłoby trwałe. A nie jest trwałe, ponieważ znów mogą nas zablokować. Gdyby postanowienie się uprawomocniło, wówczas ponowne skarżenie ABW w tej samej sprawie byłoby prawnie niemożliwe. Nie rozpatrzono też przedmiotu skargi, którą było nie tylko żądanie odblokowania portalu, ale również kontrola prawna legalności działań ABW w kontekście ochrony praworządności (czyli kwestia niedostarczenia decyzji o blokadzie portalu).

Pismo wysłane, z odpisem, podpisem, z potwierdzeniem opłaty sądowej, w dwóch egzemplarzach, do WSA by przekazali NSA (taka procedura) i musimy się teraz uzbroić w cierpliwość.

Dziękuję Fundacji Helsińskiej Praw Człowieka za pomoc!

Przy okazji przypominam, że trwa dodatkowa zbiórka na koszty sądowej walki z ABW. Jeśli sprawa w sądzie administracyjnym zakończy się rozczarowaniem, będzie pozew do sądu cywilnego. A ten będzie bardzo kosztowny (adwokat wycenił sprawę na 300 zł za godzinę pracy, do tego opłata sądowa zależna od wysokości oczekiwanego zadośćuczynienia).

Maurycy Hawranek
Administrator WolneMedia.net

21

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. replikant3d 28.10.2022 17:02

  Admin! Powtarzam, ABW to ,,zbrojne ramię rządu,, Są nietykalni. Sprawa będzie się ciągnąć w nieskonczoność. Stara taktyka ,,na przetrzymanie,, Poczekają aż się ,,wykosztujesz,, i koniec. tak to działa. ale prubój…jak myślisz czemu pozostałe poblokowane portale ,,siedzą cicho,,?

 2. Admin WM 28.10.2022 19:42

  A niech przeciągają. Im dłużej, tym dłużej będą denerwować się niepewnością sądową. No i szansa większa, że w międzyczasie zmieni się władza i być może nowa zaniecha praktyk cenzorskich. Wybory już za pół roku.

  W kwietniu mieliśmy dwa miesiące wyprzedzenia ze zbiórkami na działalność WM, które pozwoliły przetrwać trudne trzy miesiące blokady, a teraz mamy na „styk” (wpłat jest mniej niż kiedyś, bo czytelników też jest mniej) i ponownej blokady możemy nie przetrwać. Więc czy tego chcę, czy nie, nie mogę się wycofać dla dobra portalu WM, bo to walka o przetrwanie.

  Inne portale nie działają sądownie, bo nie mają dowodu (dokumentu, pisma), że to ABW je zablokowała, więc nie mają od czego się odwoływać ani jak udowodnić, że blokada to wina ABW. Nasz portal szczęśliwie wszedł w posiadanie takiego dowodu i nie można tego zmarnować. Niewykluczone też, że inni poszkodowani też podjęli walkę, tylko się z nią nie afiszują i dlatego o tym nie słychać.

 3. podroznik 29.10.2022 11:44

  Może warto stworzyć kopię strony na innym serwerze pod innym adresem, jak zablokują ten to wtedy można kontynuować pracę na innym.

 4. Admin WM 29.10.2022 12:05

  Kopie są robione, ale wordpress ma pewien feler – pod bazę danych nie da się podpiąć kilku domen, a wyłącznie jedną. Trzeba by codziennie wgrywać na alternatywny serwer bazę danych. Druga sprawa – inne strony próbowały uruchamiać się pod nowymi domenami i ABW też je blokowała.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.