Odszedł Edward Mosberg, były więzień niemieckich obozów

Opublikowano: 22.09.2022 | Kategorie: Historia, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1136

W wieku 96 lat do wieczności odszedł Edward Mosberg, Polak żydowskiego pochodzenia. W czasie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. Łącznie w trakcie wojny śmierć poniosło 16 członków jego rodziny, w tym dziadkowie w obozie w Bełżcu, a matka i siostry w Auschwitz-Birkenau.

Uczestniczył w uroczystościach upamiętniających w byłych obozach koncentracyjnych (np. w Mauthausen, wielokrotnie w Marszu Żywych w Auschwitz). Mówienie o niemieckich zbrodniach uważał za swój obowiązek.

Jednocześnie upowszechniał wiedzę o roli Polaków w ratowaniu Żydów, za co postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

„W wieku 93 lat wrócić do miasta, w którym się urodziłem i otrzymać takie odznaczenie jest dla mnie okolicznością niesamowicie poruszającą. Przyjmuję tę nagrodę w imieniu siebie, mojej żony, moich dzieci i wnuków, a co najważniejsze, na cześć mojej matki, ojca, rodzeństwa (…). Odznaczenie dedykuję także na cześć tych, którzy oddali i ryzykowali swoje życie, aby ratować Żydów w czasie wojny, jak rodzina Ulmów z Markowej, a także w nadziei na lepsze relacje między narodem żydowskim i polskim” – powiedział.

Portal wPolityce.pl pisze, że Mosberg był „człowiekiem niezwykle ciepłym, życzliwym ludziom, cieszącym się życiem. Zawsze mówił, że ma do wypełnienia wielką misję mówienia prawdy”.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: wPolityce.pl, pl.Wikipedia.org
Źródło: MediaNarodowe.com

4

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 22.09.2022 16:27

    Nasze ,,elyty,, niedługo zmieszają go z błotem. Gdy żył nie mieli odwagi bo wybuchłby skandal. Teraz mają wolną rękę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.