Odpowiedź Niemiec na notę ws. reparacji wojennych

Opublikowano: 31.10.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1665

Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec w komentarzu do szczegółów ostatniej noty dyplomatycznej Polski w sprawie reparacji za okupację wojenną przez Niemcy ponownie stwierdziło, że temat ten jest dla niemieckiego rządu kwestią zamkniętą.

Polskie MSZ podało w piątek w oświadczeniu, że w przesłanej Republice Federalnej Niemiec nocie dyplomatycznej w sprawie odszkodowania za krzywdy wyrządzone przez Niemcy w wyniku agresji i okupacji w latach 1939-1945 Rzeczpospolita Polska domaga się rekompensaty za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych.

W nocie Polska zażądała też od Niemiec zadośćuczynienia ofiarom niemieckiej agresji i okupacji, a także ich rodzinom, za poniesione straty i krzywdy oraz podjęcia “działań systemowych” w celu zwrotu dóbr kultury zagrabionych Polsce i znajdujących się obecnie na terytorium Niemiec.

Polska chce też, by Niemcy zwróciły „aktywa i pasywa polskich banków państwowych i instytucji kredytowych zajętych przez państwo niemieckie w latach 1939-1945” – wynika z oświadczenia. Polskie MSZ podało, że w nocie użyto terminu „odszkodowania”, a nie „reparacje”, ponieważ, pierwszy termin jest znacznie szerszy i obejmuje zarówno reparacje na podstawie prawa międzynarodowego, jak i inne roszczenia opisane w nocie.

Poproszone przez PAP o komentarz do szczegółów noty niemieckie MSZ powiedziało później w piątek, że „kwestia reparacji wojennych z punktu widzenia rządu federalnego jest zamknięta”. Rzecznik federalnego MSZ oznajmił: „Stanowisko przedstawione przez federalną minister spraw zagranicznych Annalenę Baerbock, wygłoszone 4 października w Warszawie podczas konferencji z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem, pozostaje aktualne”.

Baerboeck i Rau spotkali się dzień po tym, jak polski minister spraw zagranicznych podpisał formalną notę do rządu w Berlinie, domagając się odszkodowania za straty, jakie Polska poniosła w czasie wojny. Baerboeck powiedziała wówczas, że kwestia reparacji za II wojnę światową dla Polski jest sprawą zamkniętą na szczeblu rządowym.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: „The First News”
Źródło: MediaNarodowe.com

11

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Admin WM 31.10.2022 10:09

    Pomysł z „odszkodowaniem” zamiast „reparacji” jest bardzo ciekawy. Jest jeszcze jedno interesujące prawnicze słowo: „zadośćuczynienie”.

  2. net 02.11.2022 18:42

    Wszystko jedno jak to nazwą. Niemcy wiedzą co zrobili i za co mają zapłacić.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.