Odpady Freeportu zagrażają rdzennej ludności w Mimice

Opublikowano: 01.03.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1375

Obecność spółki PT Freeport Indonesia stanowi katastrofę dla lokalnych społeczności w Regencji Mimika. Przez cały okres operowania na tych ziemiach tego górniczego giganta, realia życia tradycyjnych społeczności są bezustannie lekceważone. Dowodów jego niszczycielskiej działalności nie brakuje wokół obszarów, gdzie realizowana jest eksploatacja złóż mineralnych.

Między innymi takie twierdzenia zostały wypowiedziane przez Adolfinę Kuum, aktywistkę fundacji zajmującej się tradycyjnymi społecznościami w odległych rubieżach wschodniej Mimiki (Lembaga Peduli Masyarakat Mimika Timur Jauh- LEPEMAWI, podczas seminarium wirtualnego, zrealizowanego w dniu 01.02.2023. Dyskusja internetowa odbywała się pod hasłem: „Bilans 54-letniej, przestępczej aktywności wydobywczej i giełdowej PT Freeport Indonesia (Kejahatan berulang Freeport Indonesia setelah 54 tahun beroperasi dan investasi saham)”. W debacie uczestniczyli również przedstawiciele władz kopalnianych Jaringan Advokasi Tambang — JATAM).

Adolfina Kumm twierdzi, iż spółka PT Freeport Indonesia wprowadziła już 3000 ton odpadów poflotacyjnych do rzeki Ajikwa, czy Wanogong, uchodzącej u wybrzeży Mimiki do morza. Skutki działalnosci PT Freeport Indonesia odczuwają w wyniku tego trzy dystrykty: Jita, Mimika Timur Jauh (Odległa Wschodnia Mimika) oraz Agimuga. Zgodnie z danymi statystycznymi z roku 2020 roku, na te trzy dystrykty składają się 23 wioski zamieszane przez 6000 mieszkańców,

„Fakt jest taki, że wiele rzek jest zanieczyszczonych, czego dowodem jest ilość martwych ryb, oraz wypłycanie się koryt rzecznych i dna morskiego. W wyniku tego procesu społeczności zależne od tych rzek oraz ich ujść tracą niezbędne środki utrzymania” – mówi Adolfina. „Nie chodzi jedynie o to, bowiem odpady poflotacyjne degradują obszary uznawane za święte przez społeczności tubylcze. Zasoby natury zostają tutaj poważnie ograniczone, a szczególnie wrażliwe na to są matki opiekujące się małymi dziećmi. Wiele z nich cierpi na bolesne dolegliwości skórne” – kontynuuje aktywistka LEPEMAWI.

W dyskusji głos zabrał również John N.R. Gobay, członek Rady Przedstawicieli Ludu Papui (DPRP- Dewan Perwakilan Rakyat Papua), powtarzając wszystko to, co mówią w mediach przedstawiciele lokalnych społeczności żyjących u wybrzeży Mimiki. W przerwie obrad DPRP, które nadejdą w nieodległym czasie, John N.R. Gobay ma nadzieje, że zostaną zrealizowane wizyty dostojników państwowych, którzy naocznie przekonają się, co rzeczywiście dzieje się w Regencji Mimika. „Nie ma sensu się przekrzykiwać, spierać bowiem problem musi być rozwiązany w sposób transparentny i odważny” – powiedział Gobay.

Mając pewien zakres kompetencji, jako członek DPRP, Gobay stara się szukać udogodnień i kompromisowych rozwiązań dla lokalnych społeczności, spółki Freeport oraz władz rządowych. „Z pewnością będziemy kontynuować podejmowanie prób, celem podniesienia jakości życia lokalnych mieszkańców, ażeby sporne kwestie znalazły wreszcie optymalne rozwiązanie, zarówno dla nich, spółki Freeport, jak i władz regionalnych (Pemerintah Daerah), oraz Centralnych (Pemerintah Pusat), poprzez wdrożenie odpowiednich programów” – przekonuje Gobay.

CZŁONKOWIE RADY PRZEDSTAWICIELI LUDU REPUBLIKI INDONEZJI PRZYBĘDĄ DO PAPUI

W nieodległej perspektywie Komisja V DPRI (DPRI – indonezyjski parlament) przybędzie do Papui. Przedstawiciele władz poprzysięgli, że to uczynią, aby bezpośrednio przekonać się, jakie są realia życia mieszańców regencji Mimika. Mamy nadzieję, że przedstawiciele Komisji V DPRP odwiedzą po kolei każdą wioskę. Nie chodzi nam o realizację jakiejś ambicji, czy rywalizacji, albowiem mamy świadomość, że zbliża się „rok wyborczy (tahun politik)” – mówi Adolfina Kuum.

W związku z powyższym LEPEMAWI, jako organizacja reprezentująca lokalną społeczność apeluje do Prezydenta Indonezji, DPR RI i DPRP, aby stali na pieczy przestrzegania prawa, zwłaszcza tego dotyczącego zagospodarowania odpadów poflotacyjnych przez PT Freeport Indonesia.

Adolfina zwróciła się do władz w asertywnym tonie: „Gorąco apelujemy, aby zarządzono by Freeport wynagrodził wszelkie poczynione szkody, wobec natury i lokalnych obywateli Mimiki”.

Dedi Muliadi, Zastępca Przewodniczącego Komisji IV DPR RI (Wakil Ketua Komisi IV DPR RI) mówi wprost o wnikliwym dochodzeniu, jakie ma być przeprowadzone na obszarach szczególnie dotkniętych skutkami eksploatacji wydobywczej. „Pojedziemy do obszarów, gdzie katastrofa ekologiczna jest szczególnie wyraźna, i spotkamy się z lokalnymi mieszkańcami. Jako że proces dochodzenia roszczeń sądownie jest żmudny dla PT Freeport będzie to wyraźny znak, że permanentne lekceważenie autochtonów nie może już być zbywane śmiechem, skoro sytuację bezpośrednio ocenią przedstawiciele państwowi”.

ZGODA ZE STRONY WŁADZ

PT Freeport Indonesia prowadzi prace wydobywcze w Regencji Mimika od 1967 roku. W roku 2019 Rząd Zjednoczonej Republiki Indonezji (Negara Kesatuan Republik Indonesia – NKRI) stał się właścicielem 51% akcji przedsiębiorstwa. W dokumentach Ministerstwa Środowiska Naturalnego i Gospodarki Leśnej (Kementerian Lingkungan Hidup dan Kehutanan), widnieje zapis, że od roku 1974 aż do 2018 spółka skierowała do rzek Aghawagon i Ajkwa duże ilości odpadów poflotacyjnych. Są one składowane w składowisku znanym jako Modified Ajkwa Deposition Area (ModADA), obejmującym powierzchnię 230 kilometrów kwadratowych.

Usuwanie odpadów poekploatacyjnych do rzek jest dozwolone przez władze Prowincji Papua na mocy decyzji gubernatora nr 540 z roku 2020 (Surat Keputusan Gubernur Nomor 540 Tahun 2020). Pozwolenie to dotyczy usuwania odpadów do 4 rzek: Ajkwa, Aghawagon, Otomona i Minajerwi. Dokument ten odnotowuje również ilość odpadów poflotacyjnych, produkowanych dziennie przez PT Freeport Indonesia. Jest to 167 milionów ton dziennie.

Autorstwo: Reiner Barbar
Redakcja: Markus Sou
Tłumaczenie: Rafał Szymborski
Źródło zagraniczne: SuaraPapua.com
Źródło polskie: WolneMedia.net


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.