Odkryty na Księżycu minerał może stać się nowym źródłem energii

Opublikowano: 13.09.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2074

Wyścig kosmiczny między Chinami a USA przyspiesza po tym, jak Pekińska Narodowa Administracja Kosmiczna otrzymała zgodę na wystrzelenie trzech orbiterów na Księżyc w ciągu najbliższych 10 lat.

Decyzję podjęto dzień po tym, jak Chiny stały się trzecim krajem, który odkrył nowy minerał księżycowy, który nazwał Changesite-(Y). Chińska misja Chang’e 5 zwróciła próbki z Księżyca w 2020 roku, a naukowcy opisali go jako „minerał fosforanowy w kolumnowych kryształach” znaleziony w cząstkach księżycowych skał. Minerał zawiera hel-3, który w przyszłości może stać się źródłem energii.

Odkrycie może wywrzeć presję na Stany Zjednoczone, by wzmogły wysiłki po tym, jak ich misja księżycowa Artemis I została opóźniona po raz drugi. Wydobycie na Księżycu może być kolejnym źródłem napięć między krajami, ponieważ NASA bada również południowy biegun Księżyca, gdzie Chiny planują zbudować stację badawczą z Rosją.

Chiny ostatnio zintensyfikowały wysiłki w zakresie eksploracji kosmosu, budując stację kosmiczną, rozpoczynając serię misji zbierania próbek księżycowych i wysyłając łazik Zhurong na Marsa na początku tego roku, aby konkurować z NASA.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.