Odkryto ukryte jeziora roztopionej wody pod lodami Antarktydy

Opublikowano: 16.07.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1765

Antarktyda może wydawać się środowiskiem statycznym, nieruchomym, białym krajobrazem zastygłym w bezruchu. Ale pod lodem dzieje się o wiele więcej, niż nam się wydaje. Problem z tym, że widać to dopiero z kosmosu.

Przed tym odkryciem uważano, że ukryte jeziora roztopionej wody – głęboko zakopane na dnie pokrywy lodowej, gdzie lód styka się ze skałą kontynentalną pod nią – istniały w izolacji, odcięte od siebie. Jednak w 2007 roku naukowcy odkryli, że wahania wysokości lodu na powierzchni Antarktydy wskazują na ruch wody przepływającej między ukrytą siecią jezior subglacjalnych, które na przemian wypełniają się i odprowadzają wodę, zanim ich wpłynie ona do Oceanu Południowego.

Teraz dzięki kontynuacji misji ICESat za pomocą wystrzelonego w 2018 roku satelity ICESat-2, naukowcom dane było lepiej przyjrzeć się tej tajemniczej, głęboko ukrytej sieci jezior i odkryć dwa wcześniej nieodkryte jeziora.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. trewor23 19.07.2021 07:54

    Zabawne ze piszą o jeziorach na Antarktydzie w czasie kiedy tam wszystko jest skute lodem bardziej niż w ostatnich 20 latach…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.