Odkryto „tańczącą gwiazdę”, o której mówił Einstein

Opublikowano: 17.04.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1039

Europejskie Obserwatorium Południowe w Chile przy pomocy jednego z najpotężniejszych na świecie teleskopów odkryło „tańczącą” gwiazdę, której potencjalne istnienie w pobliżu czarnych dziur ponad 100 lat temu przewidział Albert Einstein.

https://www.youtube.com/watch?v=Qpf7sKNrerw

Ogólna Teoria Względności Einsteina, przedstawiona przez niego w 1915 roku, zakładała, że orbity, po których jeden obiekt obraca się wokół drugiego, niekoniecznie muszą być zamknięte (tak mówi grawitacja newtonowska). Gwiazda odkryta przez astronomów znajduje się w samym centrum Drogi Mlecznej i zgodnie z teorią krąży po orbicie, która kształtem przypomina kwiatek, a nie klasyczną elipsę.

Jak napisano w komunikacie obserwatorium, ta niezwykła orbita została odnaleziona przy gwieździe, która obraca się wokół „kompaktowego źródła promieniowania radiowego”, znanego jako Sagittarius A*.

„Ten przełom w obserwacjach potwierdza świadectwa, że Sagittarius A* powinien być supermasywną czarną dziurą z masą 4 mln razy większą od masy Słońca” – powiedział Reinhard Genzel, dyrektor niemieckiego Instytutu Fizyki Pozaziemskiej im. Maxa Plancka i jeden z twórców programu obserwacji ośrodka.

W oświadczeniu podkreślono również, że oddalony od Słońca o 26 tys. lat świetlnych obiekt Sagittarius A* i gęsty klaster gwiazd wokół niego dają naukowcom unikalną możliwość zbadania zjawisk fizycznych we wcześniej niedostępnych warunkach ekstremalnego przyciągania.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. polantek 20.04.2020 21:45

    Ruch planet w układzie słonecznym odbywa się również nie po zamkniętych orbitach lecz po spirali bo cały układ pędzi obracając się własnie wokól centrum Galaktyki.

  2. realista 20.04.2020 23:06

    jasne, ale rozpatrując sytuację relatywnie do Słońca, orbity planet są upraszczając eliptyczne, choć już orbita Merkurego wykazuje pewne odchylenia, co z kolei tłumaczy teoria względności. tutaj też ruch gwiazdy jest obserwowany relatywnie do jej układu odniesienia, i wykazuje znaczne odchylenia od orbity newtonowskiej, a zgodnie z przewidywaniami teorii względności. ruch układu w przestrzeni nie ma tu istotnego znaczenia… .. .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.