Liczba wyświetleń: 1176
Europejskie Obserwatorium Południowe w Chile przy pomocy jednego z najpotężniejszych na świecie teleskopów odkryło „tańczącą” gwiazdę, której potencjalne istnienie w pobliżu czarnych dziur ponad 100 lat temu przewidział Albert Einstein.
https://www.youtube.com/watch?v=Qpf7sKNrerw
Ogólna Teoria Względności Einsteina, przedstawiona przez niego w 1915 roku, zakładała, że orbity, po których jeden obiekt obraca się wokół drugiego, niekoniecznie muszą być zamknięte (tak mówi grawitacja newtonowska). Gwiazda odkryta przez astronomów znajduje się w samym centrum Drogi Mlecznej i zgodnie z teorią krąży po orbicie, która kształtem przypomina kwiatek, a nie klasyczną elipsę.
Jak napisano w komunikacie obserwatorium, ta niezwykła orbita została odnaleziona przy gwieździe, która obraca się wokół „kompaktowego źródła promieniowania radiowego”, znanego jako Sagittarius A*.
„Ten przełom w obserwacjach potwierdza świadectwa, że Sagittarius A* powinien być supermasywną czarną dziurą z masą 4 mln razy większą od masy Słońca” – powiedział Reinhard Genzel, dyrektor niemieckiego Instytutu Fizyki Pozaziemskiej im. Maxa Plancka i jeden z twórców programu obserwacji ośrodka.
W oświadczeniu podkreślono również, że oddalony od Słońca o 26 tys. lat świetlnych obiekt Sagittarius A* i gęsty klaster gwiazd wokół niego dają naukowcom unikalną możliwość zbadania zjawisk fizycznych we wcześniej niedostępnych warunkach ekstremalnego przyciągania.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Ruch planet w układzie słonecznym odbywa się również nie po zamkniętych orbitach lecz po spirali bo cały układ pędzi obracając się własnie wokól centrum Galaktyki.
jasne, ale rozpatrując sytuację relatywnie do Słońca, orbity planet są upraszczając eliptyczne, choć już orbita Merkurego wykazuje pewne odchylenia, co z kolei tłumaczy teoria względności. tutaj też ruch gwiazdy jest obserwowany relatywnie do jej układu odniesienia, i wykazuje znaczne odchylenia od orbity newtonowskiej, a zgodnie z przewidywaniami teorii względności. ruch układu w przestrzeni nie ma tu istotnego znaczenia… .. .