Odkryto tajemnicę Drogi Mlecznej

Opublikowano: 27.08.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 883

Grupa naukowców z Uniwersytetu Surrey w Wielkiej Brytanii i Poczdamskiego Instytutu Astrofizyki w Niemczech wyjaśniła paradoks galaktycznej poprzeczki. Wyniki ich badań zostały opublikowane przez „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”.

Tajemnica polega na tym, że różne obserwacje dają sprzeczne szacunki prędkości i rozmiaru centralnych regionów naszej galaktyki – Drogi Mlecznej.

Większość galaktyk spiralnych, takich jak nasza, to duże struktury gwiazd, w których środku znajduje się poprzeczka – duża gromada jasnych gwiazd. Spiralne gałęzie galaktyk zaczynają się na końcach tego paska.

Dane o wielkości galaktyk i ruchu pozwalają nam badać ich naturę i rozumieć procesy ewolucyjne, jednak w przypadku Drogi Mlecznej sprawa nie jest taka prosta. O ile obserwacje gwiazd znajdujących się najbliżej Słońca prowadzą naukowców do wniosku, że poprzeczka w naszej galaktyce jest mała i obraca się z dużą prędkością, to obserwacje centrum Drogi Mlecznej sugerują coś przeciwnego.

Naukowcy zaproponowali rozwiązanie tego problemu. Wyniki ich badań wskazują, że prędkość i wielkość zmieniają się w zależności od położenia poprzeczki względem ramion spiralnych. Zbliżając się do nich przyspiesza, jednak po ich „połączeniu” zaczynają się poruszać jako całość, przez co zmniejsza się prędkość obrotu poprzeczki, a sama wydaje się większa.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.