Odkryto ślady czarnych dziur „innych wszechświatów”

Opublikowano: 28.08.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 809

Mikrofalowe „echo” Wielkiego Wybuchu zawiera w sobie ślady czarnych dziur istniejących w prarodzicielce naszego Wszechświata, która dopełniła żywota przed początkiem Wielkiego Wybuchu. Piszą o tym matematycy i kosmolodzy w artykule opublikowanym w bibliotece elektronicznej arXiv.org.

„Mikrofalowe promieniowanie tła powinno zawierać w sobie ślady czarnych dziur żyjących we Wszechświecie przed Wielkim Wybuchem. Mówimy nie o samej syngularności lub jakichś realnych obiektach, lecz o promieniowaniu Hawkinga, które wyemitowały te dziury w całym okresie swojego istnienia” — powiedział Roger Penrose, znany brytyjski matematyk i kosmolog. Jego słowa przywołuje “Live Science”.

Penrose i jego koledzy usiłowali znaleźć odpowiedź na wieczne kosmologiczne pytanie — co przedstawiał sobą Wszechświat w pierwszych chwilach po Wielkim Wybuchu i jak wyglądał przed tym kataklizmem, który zrodził nasz wszechświat.

Dzisiaj, jak tłumaczą kosmolodzy, są dwa podejścia do tego problemu. Duża część kosmologów uważa, że Wszechświat zrodził się z syngularności, bezwymiarowego punktu, który zaczął gwałtownie rozszerzać się w pierwszych chwilach po Wielkim Wybuchu.

Druga grupa astrofizyków, w tym Penrose i jego wyznawcy, uważa, że narodziny naszego Wszechświata poprzedzała śmierć jej „prarodzicielki”, do której doszło najprawdopodobniej w czasie tak zwanego „Wielkiego Zerwania” zrodzonego przez ciemną energię bądź po osiągnięciu stanu pełnej równowagi, „śmierci cieplnej” wszechświata.

Uczonych — mówi brytyjski matematyk — od dawna interesuje to, dlaczego materia była rozłożona niezwykle równomiernie po Wszechświecie w pierwszych chwilach jej istnienia, choć jego początkowa temperatura była bardzo wysoka.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Vetinari 28.08.2018 14:27

    Łatwo ludziom uwierzyć w wielki wybuch i wyrzucić wszystkie inne teorie, bo to zamyka granice wszechświata, i ich pojęcia w jakichś ramach – idea, że wszechświat może być nieskończony, zarówno w rozmiarach jak i czasie początku i końca – w rzeczy samej, możliwość nawet, że istnieje nieskończona ilość samych wszechświatów – wymyka się granicom pojmowania przez ludzki umysł i dlatego jest tak łatwo odrzucana.
    Poza tym panuje powszechny brak wiedzy na temat tego, czym są czarne dziury. Otóż to same w sobie eksplozje nieomal zatrzymane w czasie… Nie istnieją one w takim sensie jak my je widzimy przez setki miliardów lat, to tylko subiektywne odczucie obserwacyjne, w rzeczywistości zakrzywiają czas tak bardzo, że ich czas istnienia jako punktu centralnego można wyrazić w sekundach, ale są to sekundy czasu płynącego diametralnie inaczej niż nasz w relatywiźmie wszechświata. Samo opisane tutaj promieniowanie Hawkinga jest zjawiskiem łamiącym prawa fizyki, bo wg. oficjalnej teorii są to cząstki które teleportują się – prawdopodobnie tunelowaniem kwantowym – poza horyzont zdarzeń, i dopiero stamtąd uciekają jako promieniowanie tła. To samo zjawisko mogłoby równie dobrze połączyć w odległej “przyszłości” z naszego punktu widzenia, w czasie właśnie tej śmierci wszechświata z zimna – czyli braku energii – np. te eksplodujące czarne dziury które dotarły do kresu swojego “żywota” w jedną super masywną, lub zrobić to z ich energią, tworzyć kolejne zjawisko które określamy wielkim wybuchem. Czyli nieskończony cykl.

  2. Niewypadamiteraz 28.08.2018 21:46

    @Vetinari
    Samo pojęcie “Czarna Dziura” jest wyrazem zarówno naszej percepcji, jak i wiedzy na temat tego fenomenu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.