Liczba wyświetleń: 1000
Naukowcy opublikowali najbardziej wyraźne zdjęcia „galaktyki-potwora”, której gwiazdy rodzą się szybciej niż w Drodze Mlecznej – poinformowała „Daily Mail”.
Ta galaktyka znajduje się w odległości 12,4 miliarda lat świetlnych od naszej planety. Astronomowie uważają, że szybkie tworzenie się nowych gwiazd występuje w niestabilnych chmurach molekuł rozproszonych w systemie gwiezdnym.
„Galaktyki-potwory” są prekursorami galaktyk eliptycznych. Dokładnie je badając eksperci będą w stanie zrozumieć, w jaki sposób powstały skupiska gwiazd, w tym Droga Mleczna.
Okazuje się, że galaktyka COSMOS-AzTEC-1 była znana od dawna, ale ponieważ jest daleko, niemożliwe było ustalenie, jakie procesy tam zachodzą.
Co tam się dzieje dowiedziano się po zdjęciach zrobionych przez obserwatorium Alma w Chile. Są dziesięć razy wyraźniejsze niż poprzednie.
Według ekspertów, Droga Mleczna co roku tworzy ilość gwiazd trzy razy przewyższającą masę Słońca.
W tej galaktyce naukowcy zauważyli chmury molekuł znane jako „gwiezdne żłobki” — gęste skupiska gazu, w których powstają nowe ciała kosmiczne.
Dwie wyraźne duże chmury były widziane w odległości kilku tysięcy lat świetlnych od centrum. Naukowcy uznali, że to dziwne, ponieważ aktywny proces tworzenia gwiazd przebiega zazwyczaj w centralnych regionach. Ponadto chmury były bardzo niestabilne.
Zwykle w galaktyce grawitacja, która kieruje cząstki do wewnątrz oraz ciśnienie, które wypływa na zewnątrz, są zrównoważone. Obłok rozpada się i zaczyna się szybkie tworzenie nowych gwiazd, kiedy grawitacja staje się silniejsza. Potem gwiazdy wyrzucają gaz, który przywraca ciśnienie zewnętrzne, a system wraca do równowagi.
W „galaktyce-potworze”, takiej jak COSMOS-AzTEC-1 ciśnienie jest słabsze niż grawitacja. To jest powód ciągłego powstawania nowych ciał. Według naukowców, COSMOS-AZTEC-1 zniszczy cały swój gaz za 100 milionów lat, czyli dziesięć razy szybciej niż w innych systemach gwiezdnych.
Astronomowie nie wyjaśnili jeszcze przyczyn tej niestabilności. Prawdopodobnie było to spowodowane połączeniem z inną galaktyką, chociaż nie ma na to żadnego dowodu.
Zdjęcie: National Astronomical Observatory of Japan
Źródło: pl.SputnikNews.com
„Zwykle w galaktyce grawitacja, która kieruje cząstki do wewnątrz oraz ciśnienie, które wypływa na zewnątrz, są zrównoważone. Obłok rozpada się i zaczyna się szybkie tworzenie nowych gwiazd, kiedy grawitacja staje się silniejsza.”
Czeski błąd lub totalne niezrozumienie czytanego tekstu.
Obłok rozpada się ==> Obłok zapada się
„Co tam się dzieje dowiedziano się po zdjęciach zrobionych przez obserwatorium Alma w Chile. Są dziesięć razy wyraźniejsze niż poprzednie.” – przydałby się opis czy obrazek jest tym co zarejestrował teleskop/radioteleskop czy jest to tylko wizja artysty. Z kontekstu skłaniam się ku bramce nr 2.