Odkryto robaki, które trawią plastik

Opublikowano: 25.07.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2405

2 miliony plastikowych opakowań zużywanych jest na całym świecie co minutę. Góry plastiku, które nagromadziły się przez te wszystkie lata, trudno sobie wyobrazić. Naukowcy próbują znaleźć rozwiązanie, a rządy opracowują ograniczenia dotyczące korzystania z tego materiału.

Niemniej jednak problem ten nadal pozostaje poważny. Sytuację można uratować z pomocą jednego gatunku robaka. To nieoczekiwane odkrycie skłoniło naukowców do przeprowadzenia badań, a ich wyniki były pozytywne.

Robak ten jest w rzeczywistości gąsienicą, zwaną woskowym robakiem. Pasożytuje na koloniach pszczół i je wosk; jest również kupowany jako karma przez właścicieli zwierząt terrariowych, takich jak jaszczurki. W niektórych eksperymentach robak woskowy jest nawet w stanie zastąpić ssaki. I, jak już dowiedzieliśmy się, został niedawno uznany za zdolnego do zapobiegania zniszczeniu planety.

Fakt, że gąsienica może strawić plastik, wyszedł na jaw przez przypadek. Profesor Federica Bertocchini, pszczelarka, włożyła robaki woskowe do plastikowego worka, a nieco później odkryła w nim liczne dziury. Wraz z innymi naukowcami — Paolo Bombellim i Christopherem J. Howe — zorganizowała badanie oparte o incydent z plastikową torbą przy użyciu 100 robaków.

Włożyli robaki do plastikowych toreb, a po 40 minutach zaczęły się w nich pojawiać dziury. Po 12 godzinach masa plastyczna zmniejszyła się o 92 mg. Okazało się, że robaki naprawdę niszczą chemiczne wiązania plastiku, a nie tylko je pożerają.

Naukowcy uważają, że sekret tkwi w enzymach, które pomagają trawić plastik. Ponadto, robaki od dawna żywią się woskiem, który jest „naturalnym plastikiem”.

Gdy naukowcy zrozumieją, jak używać enzymu i jak przebiega proces trawienia u tej gąsienicy, będą o krok bliżej rozwiązania problemu plastikowych śmieci.

Zdjęcie: CSIC Communications Department
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 3 , średnia ocena wartości wpisu: 5,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. KrisK 12.03.2019 14:51

  Nasze mole czy jak im tam omastnice też żrą plastik. Ile razy miałem coś nawet w grubych woreczkach a tu nagle podziurawiony i cholery zawartość. żrą.
  Ja bym się tak nie cieszył ż robbali żrących plastik, bo za chwilę się okaże, że nam się cywilizacja rozpada, bo robale ją zżerają.

 2. Łukasz Enki 12.03.2019 17:00

  Już któryś raz odkrywają te robaki? Ile można ?

 3. KrisK 13.03.2019 10:57

  Ja odkrywam za każdym razem jak przyniosę ze sklepu jakąś kaszę albo mąkę z jajami. Po paru dniach zżerają świnie woreczki i się rozłażą 😉
  Świnie znaczy się robale 😀
  Pewnie naukowcy też mają taki cykl odkryć. Zwiewają im robaki to odkrywaja że wyżarły dziurę w siatce 😀

 4. lboo 13.03.2019 11:19

  @KrisK: Pomiędzy przegryźć plastik, a strawić plastik jest jednak pewna subtelna różnica znaczeniowa 😉
  Gdyby jeszcze te robaki były jadalne …

 5. walirlan 25.07.2019 10:35

  Elity nigdy na to nie pozwolą, bo przecież trzeba płacić miliardy różnych “podatków” ekologicznych, a plastik to jedno z najważniejszych ogniw okradania ludzkich mas. Na dodatek tylko głupcy wierzą, że im zależy na czystej ziemi i środowisku. Przecież to oni niszczą ziemię, więc oczyszczanie jej nie wchodzi w rachubę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.