Odkryto praprzyczynę pojawienia się życia we Wszechświecie

Opublikowano: 24.02.2014 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 774

Rosyjscy i włoscy naukowcy przedstawili wyniki wspólnych badań poświęconych mechanizmowi narodzin życia we Wszechświecie na konferencji, która odbyła się 19 lutego w Ambasadzie Włoch w Moskwie.

Dyrektor Laboratorium Biologii Radiacyjnej Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnie, profesor Jewgenij Krasawin i profesor Ernesto Di Mauro z rzymskiego uniwersytetu „Sapienza” opowiedzieli, jak podczas trudnych eksperymentów udało im się odtworzyć procesy chemiczne, prowadzące do pojawienia się prabiologicznych związków w rodzaju tłuszczowych i nukleinowych kwasów RNA. Uważa się, że stanowią one podstawę „budulca” organizmów żywych.

Badania prowadzone są na próbkach meteorytów. Właśnie materiały kosmicznego pochodzenia są najbardziej aktywnymi składnikami przy realizacji niezbędnej syntezy chemicznej. Naukowcy musieli w laboratorium stworzyć model warunków panujących w kosmosie, aby zrozumieć, jak rozpoczyna się mechanizm pojawienia się prabiologicznych związków. W tym celu próbki meteorytów były poddane działaniu naładowanych cząsteczek na akceleratorze Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych.

Ponadto, naukowcy zauważyli, że na chwilę obecną w kosmosie odkryto około 80 molekuł organicznych. Najbardziej rozpowszechnionymi z nich są molekuły kwasu cyjanowodorowego (HCN). Kiedy ten kwas wchodzi w kontankt z wodą tworzy się formamid. Właśnie on znajduje się w kosmicznym pyle, w ogonach komet. I to właśnie z niego mogą powstawać kwasy nukleinowe i tłuszczowe, które, jak wiadomo, są podstawą membran komórkowych.

Profesor Krasawin wyjaśnił sens wspólnego rosyjsko-włoskiego eksperymentu: “Prowadzone było napromieniowanie pyłu meteorytowego w formamidzie, a następnie badano, co powstanie. Napromieniowanie samego formamidu rodzi pewne produkty, jednak przy napromieniowaniu protonami z substancją pochodzącą z meteorytów otrzymujemy absolutnie wszystko – RNA, rózne rodzaje cukrów. Tutaj są wszystkie elementy, niezbędne do skonstruowania informacyjnych makromolekuł i dla początkowych etapów tego, co zapewnia wymianę substancji.”

A to znaczy, że życie mogło powstać w całkiem różnych zakątkach Wszechświata, zarówno jednocześnie, jak i w różnym czasie. Niewykluczone, że takie procesy powstawania życia odbywają się i po dzień dzisiejszy.

Profesor Ernesto Di Mauro, opowiadając “Głosowi Rosji” o przeprowadzonych badaniach, zauważył: “Wszystkie podstawowe składniki metabolizmu tworzone są spontanicznie. W taki sposób nie jest konieczne ani działanie Boże, ani jakieś szczególnie skomplikowane procesy chemiczne. Życie jest bardzo łatwe do zorganizowania. A to jest już bardzo poważne oświadczenie.”

To oznacza, że nie tylko naukowcy z Włoch i Rosji, ale i wszyscy ludzie zbliżyli się o kolejny krok do rozwiązania wielkiej tajemnicy życia.

Autor: Alona Rakitina
Źródło: Głos Rosji


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. agama 24.02.2014 10:40

    Praprzyczyną była nuda.

  2. be.najs 25.02.2014 23:25

    Z powyższego wynika, że życie we wszechświecie jest powszechne. “Tajemnica życia”? Cykliczność. Koncept niepojęty dla liniowych stworzeń.

  3. goldencja 26.02.2014 08:34

    Po pierwsze, to są stare informacje. Sama przytaczałam te badania co najmniej rok temu pod innym artykułem na WM. Po drugie, związki budulcowe organizmów żywych, a nawet kwasy RNA, nie są organizmem żywym, jeśli nie wykazują “woli życia”. Jeśli więc naukowcy nie zaobserwują “rozwoju” nici RNA i próby rozbudowania czy modyfikacji danych w środowisku zamkniętym (bez udziału tkanek żywych i innych żywych organizmów), to nic nie odkryli tak na prawdę. Może się okazać, że takie początkowe RNA jest tylko martwą materią organiczną, która faktycznie powstała spontanicznie, ale nie wykazuje aktywności życiowej. Nigdy z niej nie powstanie żaden wirus. Co innego jeśli wyhodują organizm od zera, w co bardzo wątpię.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.