Odkryto nieznany dotąd cmentarz z XII-XIII wieku

Opublikowano: 31.08.2023 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1253

Nieznany dotąd cmentarz z XII-XIII wieku odkryto podczas badań archeologicznych prowadzonych na terenie Reduty Tadeusza Kościuszki, która znajduje się w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie. W czasie prac znaleziono też fragmenty biżuterii średniowiecznej.

O najnowszych odkryciach w Lublinie poinformował we wtorek dr Rafał Niedźwiadek z Instytutu Archeologii UMCS, który jest kierownikiem prac archeologicznych na terenie Reduty Tadeusza Kościuszki, znajdującej się obecnie na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS.

Wśród dokonanych odkryć wymienił przede wszystkim nieznane dotąd cmentarzysko z XII-XIII wieku. „Na niewielkim fragmencie – bo 3 na 4 metry — odkryliśmy siedem pochówków, które prawie wszystkie były ułożone równolegle do siebie […] Nie wiemy, czy będzie to większy czy malutki cmentarzyk, a może mamy do czynienia z epizodem w postaci cmentarza epidemicznego” – mówił archeolog.

Przed specjalistami stoi jeszcze wiele kwestii do rozwiązania, m.in. kiedy powstał cmentarz, jak był rozległy, kto został na nim pogrzebany. „Te pytania są przed nami. To spotkanie jest po to, aby zaszczepić myśl, że nie tylko Stare Miasto i Śródmieście, ale także inne dzielnice, jak Sławinek, były istotne w kształtowaniu się naszego miasta, zarówno w czasach najdawniejszych, pierwszych rolników, jak i wtedy kiedy okrzepło państwo polskie” – zwrócił uwagę dr Niedźwiadek.

Oprócz tego na terenie dawnego cmentarzyska znaleziono także biżuterię w postaci fragmentów kolczyków tzw. zausznic i kabłączków skroniowych.

Podczas prowadzonych na terenie ogrodu botanicznego badań, odkryto również fragmenty murów dworu obronnego z XVI-XVII wieku. „Kościuszko, budując swoją Redutę, rozebrał ten budynek całkowicie albo go już nie zastał. Zaskakujące jest, jak tak masywny dwór można było rozebrać, nie pozostawiając śladu. Może dwór Kościuszków został z niego zbudowany, skoro datujemy go na połowę XVIII wieku?” – zastanawiał się specjalista.

Wśród odnalezionych zabytków jest także m.in. fragment wczesnośredniowiecznej ostrogi i toporek kamienny z neolitu, który po przerobieniu pełnił funkcję siekierki.

Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prof. Radosław Dobrowolski przypomniał, że projekt „Reduta Tadeusza Kościuszki w obronie Konstytucji 3 Maja” realizowany jest od dwóch lat dzięki wsparciu finansowemu ministerstwa kultury.

Reduta Tadeusza Kościuszko to jedyne zachowane dzieło ziemnego budownictwa obronnego w Polsce, którego autorem i inicjatorem był Tadeusz Kościuszko. W latach 1790-1792 był komendantem garnizonu Lublin. Reduta miała służyć do obrony Lublina w czasie wojny polsko-rosyjskiej w 1792 roku prowadzonej w obronie Konstytucji 3 Maja. Trzy lata temu fortyfikacja została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków jako jedyny w Polsce obiekt zaprojektowany przez Kościuszkę.

Autorstwo: Gabriela Bogaczyk (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.