Odkryli statek sprzed 5000 lat i dziwny artefakt z obsydianu

Opublikowano: 10.12.2023 | Kategorie: Historia, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2227

W ciągu ostatnich kilku tygodni główne serwisy informacyjne pisały o odnalezieniu „neolitycznego wraku okrętu” u wybrzeży Włoch. Okazało się, iż nie była to wielka jednostka pływająca, a raczej niewielka łódź tudzież duży kajak. Duży kawałek cyzelowanego obsydianu lub szkła wulkanicznego odnaleziony wewnątrz wraku, wzbudził jednak spekulacje na temat tego, czy łódź oraz jej ładunek mogą pochodzić sprzed 5000 lat.

Leżący na głębokości od 30,5 metrów kajak, został odkryty w październiku. Jak ujawniono wówczas, natknęli się na niego nurkowie z podwodnej jednostki policji w Neapolu, to właśnie oni znaleźli na dnie morskim „jeden” artefakt z obsydianu. Dokładna lokalizacja spoczynku tej łodzi pozostaje tajemnicą, jednak wiadomo, iż znajduje się ona u wybrzeży Capri, na Morzu Tyrreńskim, po południowej stronie Zatoki Neapolitańskiej we Włoszech.

W komunikacie prasowym Inspektorat Archeologii, Sztuk Pięknych i Krajobrazu (SABAP) dla Obszaru Metropolitalnego Neapolu poinformowano, że lokalizacja „wraku statku” znajduje się w pobliżu znanej lokalizacji turystycznej Grotta Azzurra lub Błękitnej Groty.

Jednoznaczne dowody na to, że kajak zatonął w okresie neolitu, są obecnie nieobecne. Kawałek obsydianu znaleziony w październiku MÓGŁBY być artefaktem z neolitu, ale naukowcy zachęcają do zachowania ostrożności w tej sprawie. Kwestię tą rozwiązałoby zapewne odkrycie innych artefaktów, które w odróżnieniu do minerałów, mogą być poddane dokładniejszej analizie. Gdyby udało się to udowodnić, znalezisko z Capri stanowiłoby oszałamiające odkrycie archeologiczne.

W październiku naukowcy twierdzili, że rzadki artefakt z obsydianu „może być” neolitycznym ładunkiem, który zatonął gdzieś między 6000 p.n.e. a 3500 p.n.e. Tak zwany „neolityczny obiekt obsydianowy”, który został zidentyfikowany w październiku, mierzy około 28 cm na 20 cm średnicy i waży ponad 7,7 kilograma. Spekulują, że znalezisko to było „rytualnym darem dla bogów” złożonym przez neolitycznych mieszkańców osady Capri ‘Grotta Delle Felci. Teoria zakłada, iż został on wyrzucony za burtę gdy łódź została zaskoczona przez nagłą burzę.

Nadinspektor SABAP Mariano Nuzzo powiedział niedawno, że wciąż prowadzone są operacje nurkowe, które będą miały na celu odzyskanie dalszych artefaktów z dna morskiego, które „mogą” pomóc w udowodnieniu raz na zawsze, czy statek został zbudowany w okresie neolitu, czy też nie.

Autorstwo: M@tis
Źródło: InneMedium.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.