Odkrycie planety Vulcan okazało się pomyłką

Opublikowano: 14.03.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1598

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że egzoplaneta wokół gwiazdy 40 Eridani A, znana również pod nieoficjalną nazwą Vulcan, tak naprawdę nie istnieje. Zostało to omówione w artykule opublikowanym w repozytorium preprint „arXiv”.

W nowym artykule naukowcy przeanalizowali listę egzoplanet, które NASA rozważa jako potencjalne obiekty do bliższych badań. Znaleźli dowody na to, że identyfikacja 40 Erib jako planety była fałszywa i że żaden taki obiekt nie istnieje na orbicie wokół 40 Eridani A.

Kandydat na egzoplanetę 40 Erib został odkryty przez pomiar prędkości radialnej na podstawie długości fali światła emitowanego przez gwiazdę 40 Eridani A, oddaloną o około 16 lat świetlnych. Metoda ta opiera się na fakcie, że obrót dużej planety tworzy moment pędu gwiazdy, który można wyznaczyć z efektu Dopplera.

Jednak naukowcy odkryli, że obserwowany efekt jest w rzeczywistości związany z aktywnością na powierzchni gwiazdy i nie jest dowodem na istnienie egzoplanety.

Źródło: InneMedium.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.