Odebranie koncesji po protestach Indian

Opublikowano: 05.07.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

PERU. Po krwawych protestach przeciw budowie kopalni w regionie Puno w południowym Peru, w których uczestniczyła głównie rdzenna ludność tego terytorium, rząd Peru podjął pod koniec czerwca kroki prawne w celu zawieszenia kanadyjskiej firmie Bear Creek Mining Corporation koncesji na wydobycie srebra w tym regionie. Protestujący od ponad miesiąca Indianie Aymara i Quechua domagali się wycofania koncesji wszystkim firmom wydobywczym planującym inwestycje na zamieszkałych przez nich terenach.

W piątek 24 czerwca, w wyniku starć i ostrzelania przez policję ostrą amunicją kilku tysięcy demonstrantów próbujących dokonać okupacji lotniska Inca Manco Capac koło jeziora Titicaca zginęło 6 aktywistów, a dziesiątki osób zostało rannych. Wcześniej, w ramach sprzeciwu wobec niszczenia przez firmy wydobywcze podstaw życia lokalnej ludności, Indianie blokowali m.in. drogi i obiekty turystyczne.

Kampanie przeciw projektom budowy tam i kopalni, z których profity czerpałyby głównie zagraniczne korporacje organizowane są m.in. przez organizacje Frente de Defensa de los Recursos Naturales de la Zona Sur de Puno (Front Obrony Zasobów Naturalnych Południowej Strefy Puno) i Confederación Nacional de Comunidades del Perú Afectadas por la Minería (Konfederacja Społeczności Zagrożonych Górnictwem). Protestujący obawiają się, że budowa nowych kopalni zatruje okoliczne zbiorniki wodne w tym jezioro Titicaca, niszcząc hodowlę i rybołówstwo – źródła utrzymania lokalnej społeczności.

By uspokoić nastroje społeczne, nowy rząd Peru uchwalił 5 ustaw, wśród których jedna zakłada wycofanie przyznanej kanadyjskiej firmie koncesji na budowę i wykorzystanie odkrywkowej kopalni srebra Santa Anna w dystrykcie Huacullani. Premier Rosario Fernandez stwierdziła, że nowe ustawy, opublikowane w oficjalnym dzienniku El Peruano i zakładające wstrzymanie przyznawania nowych koncesji wydobywczych w departamencie Puno na okres 36 miesięcy, przyjęto by usatysfakcjonować żądania lokalnych mieszkańców sprzeciwiających się działalności wydobywczej w tym regionie. W odpowiedzi na to, Indianie Aymara na zgromadzeniu liczącym ponad 20-tys osób ogłosili zakończenie trwającego 45 dni obywatelskiego strajku, a firma Bear Creek Mining Corporation zapowiedziała wstąpienie przeciw władzom Peru na drogę sądową.

W konfliktach o wykorzystanie naturalnych zasobów na należących do rdzennej ludności terenach zginęło już w Peru ponad 100 osób. Dotyczą one nie tylko nowych projektów górniczych i energetycznych oddawanych w ręce międzynarodowych korporacji, ale też zatruwania rzek i systematycznego wyniszczania zamieszkałych przez Indian terenów przez działające już kopalnie, takie jak kopalnia złota la Rinconada.

Na podstawie: intercontinentalcry.org, af.reuters.com
Źródło: Centrum Niezależnych Mediów Polska

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o