Odciski palców w dowodach osobistych

Opublikowano: 04.06.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1695

Od 2 sierpnia w warstwie elektronicznej dowodów pojawią się odciski palców, a do warstwy graficznej powróci podpis posiadacza dokumentu. Odpowiednią nowelizację w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda.

O nadchodzących zmianach informowali już w zeszłym roku podczas prasowego spotkania online z dziennikarzami sekretarz stanu w MSWiA Paweł Szefernaker oraz minister cyfryzacji Marek Zagórski. Najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej – odcisków palców. Będzie to podobna procedura do tej, która ma miejsce przy wydawaniu paszportów. Już dziś, składając wniosek o paszport, taka procedura jest przeprowadzana – wyjaśniał sekretarz stanu w MSWiA.

Odciski palców i podpis znajdą się w dowodach osób powyżej 12. roku życia (za wyjątkiem osób, w przypadku których pobranie odcisków lub złożenie podpisu jest niemożliwe). Nowe dokumenty ważne będą 5 lat (w przypadku dzieci do 12. roku życia) lub 10 lat. Składanie wniosków o nowe dowody nie będzie mogło przebiegać online. Jednocześnie dowody bez cech biometrycznych będą ważne na ten okres, na który zostały wydane, ale nie dłużej niż do 3 sierpnia 2031 roku.

14 kwietnia Sejm zaakceptował przepisy, dotyczące zmian w dowodach osobistych. Dyskusja, dotycząca wymaganych przez unijne regulacje odcisków palców, które znajdą się w nowych dowodach, momentami przyjmowała nieoczekiwany obrót. Niektórzy posłowie w nowych przepisach widzieli elementy zagrażające szeroko pojętej wolności, jak choćby umieszczenie czipów pod skórą, a tym samym nieuzasadnioną inwigilację.

Nowe regulacje, które Sejm przyjął niemal jednogłośnie, zakładają wprowadzenie drugiej, po owalu twarzy, cechy biometrycznej – odcisków palców.

Przeciwko tym zmianom zagłosowało 14 posłów – wszyscy obecni na posiedzeniu posłowie Konfederacji, jeden poseł PO i trzy posłanki PiS. Nowe przepisy wynikają z konieczności dostosowania polskich dokumentów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, dotyczącego zabezpieczeń w dowodach osobistych (uwaga, to rządy decydują, kiedy zechcą dostosować się do ww. rozporządzeń, więc była to decyzja PiS-u, którą PiS zwala propagandowo na UE – przypis WM). Nowe dokumenty zaczną obowiązywać od 2 sierpnia tego roku.

Nowelizacja ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw dostosowuje przepisy ustawy o dowodach osobistych do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Nowelizacja ujednolica również krajowe przepisy w tym zakresie. Celem zmian jest ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów, poprzez usunięcie znaczących różnic w poziomie zabezpieczeń dokumentów wydawanych w poszczególnych krajach członkowskich.

Źródło: pl.SputnikNews.com

Komentarz „Wolnych Mediów”

Rząd stosuje politykę małych kroków (gotowania żaby). Najpierw wprowadzono owal twarzy (przeciwko któremu nikt nie protestował), potem odcisk palca w paszportach (z których część obywateli zrezygnowała), a teraz pobiorą je wszystkim (pod groźbą wykluczenia ze społeczeństwa, bez dowodu niczego nie da się załatwić w urzędach). W przyszłości będą wymagać wszystkich odcisków palców jak w Estonii, z czego z wielką przyjemnością skorzysta policja (do śledztw) i służby specjalne (do wrabiania w przestępstwa). Krok po kroczku państwo zaciska pętlę na szyi wolności, a każdy obywatel będzie traktowany w budowanym państwie totalitarnym Wielkiego Brata jak potencjalny przestępca.


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.