Odcinanie internetu sprzeczne z prawami człowieka

Opublikowano: 05.06.2011 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 204

Tak podsumować można raport Komisji Praw Człowieka ONZ. Uznano, że państwa, które odcinają swoim obywatelom dostęp do sieci z powodu rzekomego naruszania własności intelektualnej, łamią prawa człowieka.

Komisja Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła “The Report of the Special Rapporteur on the promotion and protection of the right to freedom of opinion and expression” poruszający zagadnienia związane z działaniami podejmowanymi przez państwa celem ochrony własności intelektualnej, przede wszystkim praw autorskich w internecie. Zauważa ona, że coraz częściej stosowaną karą jest odcinanie dostępu do internetu obywatelom podejrzanym o działania sprzeczne z prawem.

Zdaniem Komisji brytyjski Digital Economy Act czy francuskie prawo Hadopi naruszają prawa człowieka. Rządy nie mają więc co liczyć na przychylne oko Narodów Zjednoczonych w kwestii walki z naruszeniami praw autorskich obecnymi metodami. W raporcie podkreślono, że państwa podejmują także działania zmierzające do blokowania konkretnych treści w internecie, czyli cenzurują. Jak już jednak wielokrotnie pisaliśmy nie dotyczy to jedynie takich państw, jak Chiny czy Birma, ale także zachodnich demokracji, które w ten sposób próbują walczyć chociażby z dziecięcą pornografią czy hazardem w sieci.

Odłączanie internautów od sieci, niezależnie od usprawiedliwienia, uznano za działanie nieproporcjonalne do popełnianych wykroczeń. W tym sensie stoi ono w sprzeczności z artykułem 19 paragraf 3 Międzynarodowej Konwencji Praw Obywatelskich i Politycznych. Wezwano państwa członkowskie ONZ do zapewnienia ciągłości dostępu do internetu nawet w momentach politycznych niepokojów. Jest to wyraźna aluzja do sytuacji, jaka miała miejsce w Egipcie i Tunezji, a obecnie w Syrii, Jemenie czy Bahrajnie, gdzie władze obawiają się, że dzięki dostępowi do internetu dojść może do rewolucji.

Jednocześnie także podkreślono konieczność zmian w prawie chroniącym własność intelektualną, ale nie pod dyktando przemysłu rozrywkowego. Na pierwszym miejscu być powinno zapewnienie przestrzegania praw obywatelskich. Państwa, które wprowadziły możliwość odcinania dostępu do internetu, wezwane zostały do uchylenia odpowiednich zapisów.

Z pełnym raportem w języku angielskim zapoznać się można na stronach Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Opracowanie: Michał Chudziński
Na podstawie: ONZ
Źródło: Dziennik Internautów

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
jj44
Użytkownik
jj44

rozsądnie mówią ale co z tego wyjdzie to zobaczymy. Powinno być jak we Włoszech, nie robisz z tego kasy możesz piracić ile chcesz.