Odbył się strajk w JSW

Opublikowano: 20.04.2011 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 358

18 kwietnia we wszystkich zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbył się 24-godzinny strajk. Załoga żadnej z kopalń JSW nie zjechała na dół (poza pracownikami bezpośrednio odpowiedzialnymi za utrzymanie bezpieczeństwa ruchu kopalni). Pracownicy gromadzili się w cechowniach i łaźniach na powierzchni; zaś poranna zmiana uczestniczyła w tzw. masówkach. Związkowcy podkreślali, że docierały do nich informacje o zastraszaniu pracowników, i że wszystkie takie przypadki po konsultacji z prawnikami zostaną skierowane do prokuratury.

W trakcie akcji strajkowej prowadzona była zbiórka pieniędzy na jeden z domów dziecka, a każda kopalnia wybrała fundację, na którą wszyscy oddelegowani działacze związkowi przekażą równowartość dniówki. Górnicy chcieli także oddawać krew, ale żadna stacja krwiodawstwa nie zdecydowała się wysłać ambulansów do kopalń, a pracodawca nie zgodził się na uruchomienie punktów poboru krwi wewnątrz zakładu.

W dniach 7 i 8 kwietnia w JSW odbyło się referendum strajkowe, w którym uczestniczyło 78,5 proc. z przeszło 22-tysięcznej załogi. Za strajkiem opowiedziało się ponad 95 proc. głosujących. Głosowanie zorganizował Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy, który zażądały 10-procentowej podwyżki płac oraz sprzeciwia się upublicznieniu i przyszłej prywatyzacji spółki na zasadach proponowanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Związkowcy zapowiadają, że w razie braku porozumienia kolejnym krokiem będzie zablokowanie wysyłki węgla z kopalń jeszcze w kwietniu.

Opracowanie: Szymon Martys
Źródło: Lewica


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.