Odbierzecie TVN licencje to wstrzymamy inwestycje

Opublikowano: 23.07.2021 | Kategorie: Media, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1278

Derek Chollet, przedstawiciel Departamentu Stanu ostrzegał w czwartek Warszawę, że USA nie będą tolerować ataków na „amerykańskie inwestycje” w Polsce. Urzędnik ubrał swoją opowieść w szaty troski o demokrację.

Chollet w wywiadzie dla TVN24 zagroził wstrzymaniem amerykańskich inwestycji w Polsce w razie przegłosowania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, na mocy której nie będą mogły nadawać nad Wisłą stacje, których właścicielami są podmioty spoza UE.

Urzędnik stwierdził, że stawką są demokratyczne wartości. „Kwestia wolności mediów jest w tym momencie ważnym tematem dla wielu amerykańskich urzędników. Los koncesji dla telewizji TVN24 to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnie. Temat ten poruszyłem z moimi polskimi rozmówcami” – powiedział pytany o kwestię możliwego nieprzyznania koncesji TVN. Jego przekaz miał jednak przesłanie dyscyplinujące.

Przyznał, że jednym z powodów, dla których USA są zaniepokojone sprawą TVN są amerykańskie inwestycje. „To jest bardzo znacząca amerykańska inwestycja tutaj w Polsce. Ewentualne nieprzyznanie licencji będzie miało swoje skutki dla przyszłych amerykańskich inwestycji” – zaznaczył. „To kwestia kondycji naszych demokracji. Wolność mediów jest absolutnie kluczowa. Posiadanie wolnej prasy jest ważne dla wzmocnienia społeczeństwa. To bardzo ważne dla USA. Staramy się dać naszym przyjaciołom w Polsce jak najlepsze rady” – dodał. „Robimy to pełni pokory, bo Stany Zjednoczone oczywiście też mają wiele wyzwań dotyczących społeczeństwa i demokracji, nad którymi pracujemy. Nasze rady nie są więc w żaden sposób strofowaniem. Jak partnerzy, którzy wyznają te same wartości, chcemy po prostu jak najlepiej. I dlatego ta sprawa jest dla nas tak ważna” – podkreślił.

Na początku lipca posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w którym wskazano, że „koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

Gdyby takie prawo zostało wprowadzone, z rynku zniknęłaby największa opozycyjna stacja telewizyjna – TVN, będąca własnością amerykańskiej spółki Discovery. Obecnie kanał ten jest zarządzany za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii, należącej do EOG.

Na jakiej podstawie PiS chciałby zatem zakazać działalności podmiotowi mającemu siedzibę w kraju UE? Otóż, warunkiem udzielenia koncesji będzie brak zależności „od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 2,80 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
hashi
Użytkownik

Najlepszy sojusznik ameryki czyli pis ma zabrać licencje amerykańskiej stacji tvn? Przecież to bzdura, pozorowana walka polityczna PiS – PO. Oni idą ramie w ramie pandemia to pokazała.

Zohan Dvir
Użytkownik
Zohan Dvir

Zrobią wszystko aby zamęcić i zagruzować społeczeństwo chorymi informacjami, lecz z drógiej strony propaganda szerzona przez tvnpis sięga zenitu