Od przyszłego roku na pewno wejdzie raportowanie ESG

Opublikowano: 15.06.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1576

ESG to skrót składający się z trzech elementów: E – środowisko (environmental), S – społeczna odpowiedzialność (social responsibility) i G – ład korporacyjny (corporate governance). Ta forsowana przez globalistów-klimatystów, niesławną megakorporację Alphabet, Światowe Forum Ekonomiczne i Komisję Europejską ideologia zakładająca, że przedsiębiorstwa nie powinny troszczyć się tylko o interesy ekonomiczne, ale działać w ramach zasad zrównoważonego rozwoju i zrównoważonego biznesu, czyli zwiększać zatrudnienie niepełnosprawnych, kobiet i różnych mniejszości, oraz działać na rzecz zmniejszania śladu węglowego CO2. Istnieją obawy, że firmy niespełniające norm ESG, będą w przyszłości dyskryminowane, np. wykluczeniem z przetargów. Zasady ESG w praktyce oznaczają podrożenie kosztów działalności firm, czyli wyższe ceny i wzrost zubożenia społeczeństwa.

Prace nad wdrożeniem dyrektywy o raportowaniu ESG do polskiego prawa toczą się powoli. Jednak, jak podaje portal Prawo.pl, część firm będzie musiała składać w 2025 roku raporty, które obejmą bieżący rok obrotowy. Ewentualne opóźnienia naszego prawodawcy nie wpłyną na terminy składania sprawozdań. Prace dotyczą projektu ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw, za który odpowiada resort finansów. Wdrażane są postanowienia dyrektywy CSRD (dyrektywa ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju).

Prawo.pl podaje, że dyrektywa wprowadza konkretne obowiązki dla poszczególnych podmiotów, dotyczące raportowania informacji niefinansowych. Czasu na wdrożenie przepisów zostało niewiele — państwa członkowskie zostały zobowiązane do dostosowania prawa krajowego do 6 lipca br.

Resort finansów właśnie opublikował stanowiska, które trafiły do ministerstwa w ramach opiniowania. Już pojawiło się wiele uwag merytorycznych. Nie odnoszą się do projektu krytycznie – to raczej propozycje doprecyzowań i ulepszeń pierwszej wersji projektu.

Stanowiska w tej sprawie zajęły m.in. poszczególne resorty. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wnosi o przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy. Jak podkreśla Prawo.pl, państwa członkowskie muszą liczyć się z nałożonym przez unijnego prawodawcę ostateczną datą wdrożenia dyrektywy. Obowiązek raportowania już za rok 2024 wynika bezpośrednio z jej przepisów, tak więc przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy niewiele zmienia.

„Niezależnie od opóźnień w implementacji, raportowanie ESG rozpocznie się w przyszłym roku, a odpowiednio wczesne przygotowanie pozwoli ograniczyć koszty i przedłużyć okres adaptacji do nowych standardów, zarówno po stronie zarządu, jak i pracowników” – przekazała Aleksandra Pinkas, młodsza prawniczka w kancelarii Kochański & Partners, cytowana przez Prawo.pl.

W ramach zgłaszanych uwag kilkukrotnie podniesiono też postulat przesunięcia (o rok) stosowania jednolitego elektronicznego formatu raportowania (in-line XBRL) w celu wdrożenia w spółkach odpowiednich narzędzi cyfrowych lub wprowadzenie przepisów przejściowych w tym zakresie. Ma to związek z kwestią wydatków, z którymi będą musiały liczyć się przedsiębiorstwa objęte obowiązkiem raportowania niefinansowego, zwłaszcza w zakresie organizacyjnym i kadrowym.

„Zarządy firm stoją przed koniecznością wypracowania strategicznego podejścia do polityki klimatycznej i powinny dostosować się do związanej z tym agendy regulacyjnej. Pozwoli to na lepsze wykorzystanie pojawiających się szans na budowanie wartości i efektywne wspieranie proinnowacyjnych projektów związanych z ESG w celu uzyskania rynkowej przewagi konkurencyjnej” – skomentował wyniki badania Rafał Hummel, partner EY Polska i lider zespołu ds. raportowania ESG.

Na podstawie: Prawo.pl
Źródło (oprócz wstępu): PAP-MediaRoom.pl
Wstęp: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Katarzyna TG 15.06.2024 16:21

    > Od przyszłego roku na pewno wejdzie raportowanie ESG

    A kto się nie ugnie przed tą globalistyczną nowomową ten wyleci z biznesu bo nigdzie nie dostanie kredytu a banki zamkną mu konto, co w dobie przymusu posiadania konta będzie oznaczało koniec każdego biznesu.

  2. emigrant001 15.06.2024 17:30

    Biorąc pod uwagę polski aparat ucisku skarbowego, nie wróży to nic dobrego dla polskich firm, które już dziś zaczynają mieć kłopoty a to dopiero początek problemów.
    Komuś bardzo zależy żeby w Polsce znowu była bieda.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.