Od kilkunastu lat jądro Ziemi obraca się w przeciwnym kierunku?

Opublikowano: 25.01.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2786

Tysiące kilometrów pod naszymi stopami znajduje się wewnętrzne jądro Ziemi. To struktura o średnicy ponad 1200 km zbudowana z żelaza w formie stałej. Dwoje badaczy z Uniwersytetu w Pekinie stwierdziło właśnie, że dosłownie przed kilkunastu laty ruch obrotowy jądra niemal ustał, a następnie zaczęło się ono obracać w drugą stronę i obecnie obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu obrotowego Ziemi.

Wciąż niewiele wiemy o samym jądrze oraz jego ruchu, a wiedzę tę zdobywamy badając fale sejsmiczne przechodzące przez środek planety. Yi Yang i Xiaodong Song z Pekinu najpierw przeanalizowali dane pochodzące z początku lat 1990., a następnie porównali je danymi zbieranymi od 1964 roku. Z ich analiz wynika, że w 2009 roku ruch obrotowy jądra wewnętrznego niemal się zatrzymał, a następnie zaczęło się ono obracać w przeciwnym kierunku.

„Sądzimy, że jądro wewnętrzne obraca się raz w jedną, raz w drugą stronę, względem powierzchni Ziemi” – mówią naukowcy. Ich zdaniem cały cykl trwa około 70 lat, co oznacza, że do zmiany kierunku ruchu obrotowego jądra dochodzi co 35 lat. Z badań wynika, że poprzednia zmiana miała miejsce na początku lat 1970., a kolejna zajdzie w połowie lat 2040.

Inni eksperci przestrzegają jednak, przed wyciąganiem zbyt pochopnych wniosków. Przypominają, że wiele rzeczy dotyczących budowy wnętrza Ziemi jest dla nas tajemnicą i istnieją liczne hipotezy dotyczące tej kwestii. „To bardzo dobre badania przeprowadzone przez świetnych naukowców. Użyli oni wielu danych, ale – moim zdaniem – żaden z modeli nie pasuje dobrze do wszystkich danych, jakimi dysponujemy”, mówi John Vidale, sejsmolog z University of Southern California. Vidale sam jest autorem ubiegłorocznej pracy, w której stwierdza, że jądro zmienia kierunek ruchu co sześć lat. W swoich badaniach opierał się on na falach sejsmicznych wygenerowanych podczas dwóch eksplozji jądrowych z końca lat 1960. i początku lat 1970. Uczony przypomina też, że istnieją dane sugerujące, iż jądro obracało się w latach 2001–2013, a obecnie jest niemal nieruchome. Z kolei Hrvoje Tkalcic z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego jest autorem badań mówiących, że cały cykl zmiany ruchu obrotowego jądra trwa 20–30 lat.

Geofizycy porównują swoje próby zbadania wnętrza Ziemi do próby badania wnętrza organizmu bez możliwości rozcięcia pacjenta czy przeprowadzenia obrazowania tomografem. Niektórzy mówią, że jądro wewnętrzne może zawierać jeszcze jedno jądro. „Coś tam się dzieje i w końcu się tego dowiemy. Ale może to zająć kolejną dekadę” – stwierdza Vidale.

Yang i Song na łamach swojej pracy stwierdzają, że zaobserwowane przez nich zmiany kierunku ruchu obrotowego jądra są zgodne z innymi obserwacjami, szczególnie tymi dotyczącymi długości dnia i pola magnetycznego planety. Ich zdaniem to dowód, że wszystkie warstwy planety są ze sobą połączone dynamicznymi interakcjami, zachodzącymi prawdopodobnie za pośrednictwem sprzężenia grawitacyjnego i zachowania momentu pędu.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Nature.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

Komentarz admina „Wolnych Mediów”

Ciekawe, kiedy wpadną na pomysł, że po powstaniu Ziemi ze zderzenia dwóch planet, dwa jądra nie zlały się w jedno, lecz zachowują się względem siebie niczym gwiazdy podwójne w kosmosie? To wyjaśniałoby różne anomalie pola magnetycznego Ziemi oraz potwierdzałoby teorię powiększającej się Ziemi (jeśli te hipotetyczne dwa jądra bardzo powoli oddalają się od siebie i wywierają odśrodkowo nacisk na skorupę ziemską).


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. edek 25.01.2023 17:52

    Wydaje mi się, że o ile hipotezy o różnych warstwach wnętrza Ziemi moją sens, bo odpowiadają warstwom różnych materiałów, o tyle hipoteza przedstawiona przez Admina o 2 jądrach sensu tego nie ma. To nie przestrzeń kosmiczna ani duże odległości, by 2 jądra nie połączyły się bardzo szybko.

  2. GregPel 25.01.2023 21:34

    Jak sie kręci jak sie nie kręci (🌎)

  3. Admin WM 25.01.2023 22:08

    @edek
    Wiem, naukowcem nie jestem, ale fantastą, i mam prawo się mylić. Ale z drugiej strony nie znamy wszystkich praw panujących we wszechświecie. A jeśli jądra tych dwóch planet nie są ze sobą kompatybilne i z jakiegoś nieznanego powodu nie mogą się ze sobą scalić, bo ich pola magnetyczne odpychają je od siebie (tak jak magnesy)? Nie tylko nie wiemy, czy jądra wszystkich planet są takie same, ale nawet nie wiemy, czy Ziemia posiada jądro, ponieważ nikt tego jeszcze nie udowodnił. Istnieje jedynie teoria naukowa, której jeszcze trzeba dowieść. Gdyby porównać Ziemię do pomarańczy, udało nam się jedynie musnąć skórkę. To, co jest głęboko pod nią – jest niezbadane.

  4. edek 25.01.2023 22:13

    @Admin
    I pewnie nie uda się dotrzeć.
    Ale raczej grawitacja w takiej planecie jak Ziemia działa dość przewidująco.
    Co innego w czarnej dziurze 😉

  5. Admin WM 25.01.2023 22:28

    Tak wygląda wizualizacja pola grawitacyjnego Ziemi (nie jest to wierny obraz kształtu Ziemi, lecz interpretacja danych naukowych):

    https://www.youtube.com/watch?v=ThcMzqlSwYo

    https://youtu.be/5dPEfPWhsw8?t=638

    Pomysł, iż Ziemia może mieć dwa jądra, wymyśliłem widząc wiele lat temu tę wizualizację.

  6. Dandi1981 26.01.2023 01:00

    Jadro istnieje bo jest pole magnetyczne dzieki temu mamy atmosfere.

    2 jadra jak kazdy facet albo wiekszosc , czemu nie

    Zgaduja ze lawa jest tak goraca ze nie zastygla przez mld lat co jest glupota.
    Twor musi dzialac na zasadzie podobnej do naszego slonca, spalac pierwiastki i przeksztalcac je temu tak jak slonce jadro powino sie zwiekszac z czasem a sila slabnoc .
    Mozliwe ze zmasowany atak nuklearny poprzez stworzenie szczeli pomogl by sie uwolic mocy ktora sprawia ze mamy grawitacje oraz atmosfere.

  7. edek 26.01.2023 16:40

    @Admin

    Grawitację wytwarza masa. A ta jest nierównomiernie rozłożona, stąd te różnice. Na pewno istotny jest wpływ Księżyca. Oraz mniejszy planet i Słońca. Tak naprawdę niewiele wiemy o np. ruchach konwekcyjnych w płaszczu Ziemi. Nie mówiąc o głębszych warstwach. Np. nie wiem jaki jest stan obecny wiedzy, ale podobno pod Trójkątem Bermudzkim jest większa grawitacja z powodu większej masy zapewne w skorupie. Co być może było przyczyną różnych anomalii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.