Ochrona danych według Komisji Przemysłu

Opublikowano: 22.02.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 238

Agenda przedwczorajszego posiedzenia Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) w europarlamencie zawierała jeden, szczególnie ważny punkt. Posłowie głosowali nad poprawkami do unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych. I choć wyniki tego głosowania jeszcze niczego nie przesądzają, bo ostateczny kształt przepisów będzie zależał od ustaleń na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego, to trzeba przyznać, że zaproponowana przez ITRE wizja reformy jest dość niepokojąca.

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii jest jedną z czterech komisji opiniujących projekt rozporządzenia o ochronie danych osobowych. Jej opinię może, ale nie musi, wziąć pod uwagę wiodąca Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, która będzie nad projektem głosować dopiero w kwietniu. Potem czeka nas jeszcze głosowanie plenarne w Parlamencie Europejskim, a więc droga do ostatecznego rozstrzygnięcia, jak ma wyglądać nowe prawo ochrony danych osobowych, jest jeszcze daleka.

Mimo to stanowiska poszczególnych komisji mają duże znaczenie: pokazują, w jakim kierunku przechyla się szala politycznych sympatii i jakie wartości wygrywają na parlamentarnej giełdzie. Z tej perspektywy wizja reformy, jaką zaproponowała komisja ITRE, idzie w kontrze do tego, czego oczekiwaliby obywatele. Trzeba przyznać, że liczba negatywnych – z naszego punktu widzenia – poprawek została pod koniec prac komisji zmniejszona, a głosujący za nimi posłowie nie stanowili znaczącej większości, jednak ostateczny wynik nie napawa optymizmem.

Jednym z najbardziej niepokojących wniosków, jakie zostały wczoraj przyjęte, jest poprawka pozwalająca osobom trzecim na przyznanie sobie uprawnienia do przetwarzania danych dla celów niezgodnych z pierwotnym celem ich zbierania. W praktyce odbierałoby to obywatelom możliwość kontroli nad własnymi danymi. Jak podkreśla na swojej stronie European Digital Rights, taki, a nie inny wynik głosowania, szczególnie zaskakuje w połączeniu z licznymi sondażami wskazującymi na wysoki poziom nieufności wobec sposobów, w jakie już dziś firmy wykorzystują nasze dane osobowe.

W marcu poprawkami do projektu rozporządzenia o ochronie danych osobowych zajmie się Komisja Prawna, a najważniejsze posiedzenie – Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych – odbędzie się pod koniec kwietnia. Miejmy nadzieję, że zasiadający w nich posłowie będą pamiętać o podstawowym celu rozporządzenia, jakim jest ochrona danych obywateli Unii Europejskiej.

Autorstwo: Barbara Gubernat, Katarzyna Szymielewicz
Źródło: Fundacja Panoptykon

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o