Obywatele UE mają prawo dostępu do danych osobowych w Home Office

Opublikowano: 29.05.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1006

Obywatele UE mają prawo do pełnego dostępu do swoich danych przechowywanych przez Home Office lub jakikolwiek inny organ w UK. Dzięki wyrokowi Sądu Apelacyjnego, wgląd do swoich danych będą miały także osoby, którym odmówiono przyznania statusu osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej.

Trzech sędziów Sądu Apelacyjnego jednogłośnie unieważniło wcześniejsze orzeczenie Wysokiego Trybunału ws. dostępu imigrantów z UE do swoich danych osobowych przechowywanych przez Home Office. Sąd zawyrokował, że ustawa o ochronie danych osobowych Data Protection Act 2018 (DPA) z 2018 r. bezprawnie odmawia obywatelom UE dostępu do ich danych osobowych poprzez klauzulę „zwolnienia imigracyjnego”. Orzeczenie oznacza, że obywatele UE, którym odmówiono przyznania statusu osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej, albo którym odmówiono wydania wizy, będą mogli zobaczyć dokumenty, na podstawie których urzędnik Home Office wydał stosowną decyzję. Dokumenty te mogą dotyczyć m.in. otrzymywanych świadczeń socjalnych, wpisów do rejestrów krajowych, wpisów do rejestrów karnych i ewentualnych przestępstw popełnionych na gruncie prawa cywilnego.

Orzeczenie Sądu Apelacyjnego ws. dostępu do danych osobowych to z pewnością znaczące zwycięstwo obywateli UE w walce o swoje prawa z Home Office. Radości z takiego rozstrzygnięcia sądu (po 3-letniej batalii) nie kryją przywódcy organizacji The3million i The Open Rights Group. „Sędziowie uznali, że tzw. zwolnienie imigracyjne wprowadza ogromną lukę w przepisach o ochronie danych osobowych. Organy publiczne powinny mieć możliwość odmowy dostępu do danych tylko w wyjątkowych okolicznościach, na przykład w trakcie dochodzenia karnego” – zaznaczyła Sahdya Darr z Open Rights Group.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.