Obywatele Grecji powiedzieli „nie” w referendum

Opublikowano: 06.07.2015 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 337

Wstępne sondaże exit polls po zamknięciu lokali wyborczych wskazywały, że jedynie nieznacznie więcej Greków i Greczynek odpowiedziało NIE (grec. oxi) niż TAK (grec. nai) na pytanie referendalne: „Czy powinien zostać przyjęty plan porozumienia, który został przedłożony przez Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy na posiedzeniu eurogrupy 25 czerwca 2015 roku i który składa się z dwóch części, stanowiących ich wspólną propozycję?”.

Liczby w sondażach się różniły, lecz kierunek był ten sam. Na przykład GPO Mega podała: 51,5 proc. na NIE i 48,5 proc. na TAK, zaś ANT Metron Analysis: 49 proc. – 46 proc.

W rzeczywistości, po ogłoszeniu oficjalnych wyników, zwycięstwo przeciwników ulegania dyktatowi międzynarodowych instytucji finansowych okazało się znacznie większe. Ostatecznie proporcja NIE:TAK wyniosła 61,31% do 38,69%. Ponadto oddano 5,80% głosów nieważnych. Frekwencja wyniosła 62,50%.

Aleksis Tsipras pogratulował Grekom „śmiałego wyboru” i ogłosił, że Grecja gotowa jest teraz wrócić do negocjacji. Pierwszym, co według greckiego premiera należy zrobić, to uzdrowić system bankowy i doprowadzić do restrukturyzacji długu.

Minister finansów Yanis Varoufakis w oświadczeniu dla mediów powiedział, że Grecy wysłali jasną wiadomość: nie dla cięć, tak dla prawdziwych reform, i że powiedzieli „nie” dla pięciu lat hipokryzji. Zapowiedział, że w poniedziałek skontaktuje się z partnerami, aby znaleźć z nimi wspólny grunt do porozumienia. “Dzisiejsze „nie” jest dużym „tak” dla demokratycznej Europy, i wzmacnia ochronę, którą Grecja oferuje swojemu ludowi” – ocenił.

Minister finansów Grecji Yanis Varoufakis podał się do dymisji. W wydanym oświadczeniu zakomunikował, że ma świadomość, iż jest niemile widziany na posiedzeniach ministrów finansów państw członkowskich Unii Europejskiej.

Do dymisji podał się także lider greckiej opozycji Antonis Samaras, szef konserwatywnej partii Nowa Demokracja.

Pojawiły się też już pierwsze komentarze. Jeszcze w niedzielę minister spraw zagranicznych Niemiec Frank- Walter Steinmeier powiedział, że Europa powinna przyjąć do wiadomości wyniki referendum, kanclerz Merkel i prezydent Francji Francois Hollande łaskawie zapowiedzieli, że „należy uszanować” wolę narodu greckiego, jednocześnie szykując się do zwołanego na wtorek przez Donalda Tuska nadzwyczajnego szczytu członków UE. Polska premier Ewa Kopacz próbowała zdeprecjonować wybór Greków. “Tak naprawdę dzisiaj Grecy, których ja bardzo szanuję, są ofiarami politycznej szarży populistów, która spowodowała, że wybierali między jednym a drugim złem” – wypowiedziała się Kopacz.

Przewodniczący Eurogrupy, Jeroen Dijsselbloem, ocenił wyniki greckiego referendum jako „godne pożałowania”, oczekując widocznie, że Grecy z radością powinni się zgodzić na dalsze wpędzanie ich w nędzę.

W wyniku narzucanych przez Troikę reform, jedna trzecia Greków żyje na lub poniżej granicy ubóstwa i jest to jeden z najgorszych wyników w Europie. W latach 2009-2014 bezrobocie skoczyło z 9 proc. do 27,2 proc. a w tym samym czasie średnia emerytura spadła o 40 proc. Grecja jest na ostatnim miejscu wśród państw OECD, jeśli chodzi o satysfakcję z życia. Z drugiej strony – 5 lat brutalnych cięć nie poprawiło kondycji greckiego budżetu, co dowodzi, że neoliberalna, monetarystyczna recepta na kryzys od początku była błędna.

Odrzucenie przez Grecję dyktatu światowej finansjery oznacza zwycięstwo i bezpośrednio wyrażone przez greckie społeczeństwo votum zaufania dla premiera greckiego rządu Aleksisa Tsiprasa. Jest także porażką polityki osławionej Troiki forsowanej bez oglądania się na koszty społeczne i, co nie mniej ważne, kanclerz Angeli Merkel. Jeżeli oficjalne wyniki potwierdzą odrzucenie przez Greków terroru wielkiego kapitału, od poniedziałku Europa nie będzie już taka sama.

Autorstwo: jkl (1-3, 5), MW (4, 6-11)
Źródło: Lewica.pl, Strajk.eu
Kompilacja 3 wiadomości dla: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

22
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Anonymous-X
Użytkownik
Anonymous-X

Brawo demokracja, teraz 0 pomocy finansowej dla Greków i zapraszamy Greków do zbierania truskawek na emigracji :)

lboo
Użytkownik
lboo

@Anonymous-X: “Brawo demokracja, teraz 0 pomocy finansowej dla Greków ”

Pomoc która topi kraj w długach i transferuje pieniądze z kieszeni obywateli eurozony (i nie tylko) do kieszeni co bogatszych banków.
Przynajmniej grecy zrozumieli, że od takiej “pomocy” lepiej trzymac się z daleka.

Przypuszczam że zdaniem niektórych powinni pewnie wysprzedać wszystko co posiadają łącznie z wyspami i cieszyć się z możliwości wyjazdu do Angli na zmywak, lub do Niemiec podcierać niemcom tyłki. Jak widać oni już swoją lekcje odrobili …

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Brawo Grecja!!! Demokracja przeciwko bankokracji!!! Grecja sama może się stać samowystarczalnym krajem bez pożyczek nie do spłacenia! Grecja ma ogromny potencjał w morzu i w turystyce. Naród Grecji nie chce dać się utopić przez wielkich spekulantów i krwiopijców unijnych.

Anonymous-X
Użytkownik
Anonymous-X

@lboo to jest twoje zdanie ja mam inne zdanie na ten temat, szanuje wybór Greków ale ja bym tez chciał mieć prawo wypowiedzieć sie w referendum na temat moich pieniędzy które płyną albo będą płynęły na pomoc tym “biednym” Grekom.
Pieniądze które idą na pomoc Grecji nie rosną na drzewie, Grecja chce korzystać z bycia częścią UE ale zarazem ma w p…e takie biedne kraje jak Polska.

lboo
Użytkownik
lboo

@Anonymous-X: “Pieniądze które idą na pomoc Grecji nie rosną na drzewie”

Są drukowane z powietrza a ich wartość bierze się z okradania tych którzy używają tej waluty (inflacja, lub “dobrowolna” składka). Ta jak zwiesz “pomoc” trafia nie do greków, ale spowrotem do banków (plus odsetki).

Tak więc drukuja z powietrza, okradając ludzi z efektów ich pracy pożyczaja na procent Grecji (czy komukolwiek innemu) a potem ządają równowartośći w pracy lub towarze (pieniędzy które wydrukowali z powietrza). Jesteś pewnien że popierasz właściwą opcje?

kudlaty72
Użytkownik
kudlaty72

@lboo witaj,dokładnie tak jak piszesz.Pieniądz nie ma pokrycia w niczym i jest z “kosmosu” ale juz odsetki od tego pieniadza muszą być wypracowane przez naród.
Lepiej umrzeć stojąc niż żyć na kolanach!- brawo Grecja!

XXIRapax
Użytkownik
XXIRapax

“x” czyta się jak mięciutkie “h” (prawie jak “osi”), a “ai” jak “e”.

@Anonymous-X 06.07.2015 11:15
Właśnie, że te pieniądze rosną na drzewie. Na tym polega cały przekręt, że instytucje takie jak MFW, albo EBC zrywają sobie pieniążki z drzewek i sadzą za nie nowe drzewka, na których kiedyś znowu wyrosną pieniążki. Zowie się to bankowością.

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Zobaczcie jak zakłamane są główne media! Wszędzie same kłamstwa na temat Grecji! Bo jest przecież dokładnie na odwrót niż w mainstreamie. Dopiero dzisiaj pierwsza prawda: Grecy wygrali!!!
Jesienią lecę z żonką na wakacje do Grecji! Albo poczekam trochę, żeby płacić już w drachmie. Tam woda w morzu ciepła nawet w grudniu! I widoczność pod wodą miejscami na 50 metrów!

Anonymous-X
Użytkownik
Anonymous-X

@lboo – Chcesz powiedzieć ze Grecja bankrutuje dlatego ze ludzkość wymyśliła pieniądze?

jak byśmy posługiwali sie muszelkami to Grecja by nie zbankrutowała? :)

TAK jestem pewnien że popieram właściwą opcje?

lboo
Użytkownik
lboo

@Anonymous-X: “Chcesz powiedzieć ze Grecja bankrutuje dlatego ze ludzkość wymyśliła pieniądze?”

Nie wydaje mi się zebym tak napisał, a napewno nie miałem tego na myśli. Jak czegoś nie rozumiesz z tego co napisałem to zapytaj, zamiast snuć tego typu nietrafione wnioski.

“TAK jestem pewnien że popieram właściwą opcje?”

Też wiele razy byłem przekonany o swojej racji, a potem okrutne zycie zweryfikowało ;)

Anonymous-X
Użytkownik
Anonymous-X

@lboo wytłumacz mi dlaczego Grecja zbankrutowała?

“Też wiele razy byłem przekonany o swojej racji, a potem okrutne zycie zweryfikowało ;)”

Grecy chyba myśleli jak ty :)

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Już samo pojęcie bankructwa państwa wydaje mi się mocno podejrzane. Nawet jeżeli rzeczywiście istnieje coś takiego jak bankructwo państwa, to bankructwo to zostało wywołane nie przez tych, którzy te pożyczki zaciągnęli, lecz przez tych, którzy tych pożyczek udzielili, żeby wtrącić państwo w błędną spiralę zadłużenia i czerpać miliardowe zyski z odsetek, bo całe zadłużenie nigdy nie zostałoby spłacone.

dagome12345
Użytkownik
dagome12345

Nikt się nie zastanawia omawiając “problem Grecki” kto pożyczał pieniądze i dlaczego.

Opisując funkcjonowanie rządów ( na całym świecie)bardzo łatwo znaleźć przykłady kompletnych kretynów , którzy dzięki zwykłemu populizmowi lub koligacjom partyjnym dostali odpowiedzialne “stołki”. Partie polityczne nie planują w perspektywie wielu lat czy dekad do przodu. Myślą tylko o najniższych wyborach.
Jak dla mnie jest to całkowite przeciwieństwo ludzi prowadzących instytucje finansowe czyli tych ,od których zależały pożyczki. Tam nie ma miejsca na przypadki. Tam nie ma miejsce dla debili z IQ chomika. Co najważniejsze planuję się na lata i dekady do przodu, rozważając najróżniejsze scenariusze. Planem trzeba objąć praktycznie cały świat ( przynajmniej najważniejszych graczy). Kryzys w Grecji nie jest dziełem przypadku dla tych ludzi. Jest pewnym scenariuszem, w mojej opinii na 100% przewidzianym lata wstecz. Scenariuszem , który posiadał przynajmniej kilka rozwiązań. Biorąc pod uwagę bezduszność tych “typków” nikogo nie obchodził los przeciętnego człowieka, liczyło się tylko rozwiązanie mające przynieś określone “zyski” lub “straty”( bo straty też można w odpowiedni sposób wykorzystać).

Nie wspomnę o bezwzględnym wykorzystywaniu braku perspektywicznego myślenia przez ludzi mających troszkę oleju w głowie. Właśnie do takiego styku dochodzi zawsze gdy mówimy o politykach i finansjerze poziomu światowego.
Jak dla mnie taka walka jest z góry przegrana dla polityków i obywateli danego państwa.

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Tak dagome,
przecież np. GoldmanSachsy, Sorosy, i im podobni (EBC, MFW) czy inni padlinożercy, często trzepią miliardy właśnie na stratach, spadkach, bankructwach, wojnach i innych masakrach.

lboo
Użytkownik
lboo

@Anonymous-X: “wytłumacz mi dlaczego Grecja zbankrutowała?”

System kreacji pieniądza który opisałem wczesniej, połączony z manipulowaniem stopami oprocentowania, tak żeby najpierw grecy zaciągali tanie kredytey, a potem jak się im podniesie stope oprocentowania to sprzedadzą swój cały majątek (okazuje się że w przeciwieństwie do polaków nie mają ochoty go sprzedać).

Jak Ci mało to tu jeszcze troche powodów:

https://pracownia4.wordpress.com/2015/07/04/grecje-rozkradli-oligarchowie/

Zresztą sytem położenia na kolana kraju podobny jak np w Polsce. Jak myslisz, co się w Polsce stanie jak rekordowo niskie stopy oprocentowania wzrosną a agencje ratingowe obniżając ocenę spowodują wzrost oprocentowania polskich obligacji?

Myslisz że zachodnie media nie będą pełne informacji o rozbuchanym polskim socjalu, o zaciągniętych niebotycznych kredytach? Myslisz że ktoś nas będzie żałował?

“Grecy chyba myśleli jak ty :)”

Jak wchodzilismy do UE tez wierzyłem że dto dla nas dobre. Niestety okzało się że się myliłem. Grecy przypuszczam, też tak mysleli, więc tu masz całkowita rację.

reotak1
Użytkownik
reotak1

@Piechota – i tak i nie. Bankructwo państwa (patrz ISlandia) pozwala mu zacząć wszystko na nowo. Nie na darmo UE po referendum miota się (spotkanie w sprawie Grecji już jutro) – zrobią wszystko i ustalą nowy program pomocowy, żeby tylko bankructwo ogłoszone nie zostało. W ten sposób państwo może odciąć się i uniezależnić od np. BŚ (jak ISlandia) i zacząć na nowo. Bez Euro Grecja w wielu dziedzinach stanie się znowu konkurencyjna (rodzima waluta będzie tania ) zarówno jeśli chodzi o produkcję jak turystycznie (a to przecież nie mały % jej dochodów).

Jakiś kretyn w TV twierdził, że turyści kochają płacić w swojej walucie – czyli Euro, bo to tak wygodnie:D Ja tam wiem, że przestała mi odpowiadać cenowo Słowacja, odkąd ma Euro.

Europa będzie się bronić rękami i nogami przed bankructwem Grecji – miało by ono silniejszy wydźwięk niż w Islandii – inne zadłużone kraje mogły by pójść w jej ślady (Portugalia, Hiszpania) … i to byłby już koniec snu o wspólnocie Europejskiej.

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

W mediach, biorących czynny udział w przepieraniu milionów mózgów, mówi się o bankructwie Grecji, a przecież to nie jest bankructwo lecz być może powstanie, wyzwolenie, odzyskanie niepodległości!

reotak1
Użytkownik
reotak1

w dzisiejszym świecie takie bankructwo zaczyna równać się odrodzeniu i odzyskaniu niezależności, masz rację:)
Problem w tym, że trzeba wtedy zacząć myśleć o sojuszach (a nie lenić się w otoczeniu europejskiej “braci”) bo nie da się funkcjonować we wrogim otoczeniu, a przynajmniej jest to trudne i niebezpieczne

kudlaty72
Użytkownik
kudlaty72

Bankructwo nie oznacza pozbycia się całości długu!Anuluja im 20-40% więc do niepodległosci daleka droga.
“Oni określają obecną rzeczywistośc. Żyjemy w świecie stworzonym przez kabałę: wojna, seks, pieniądze. Kontrolując media i system edukacji stworzyli matrix. Jesteśmy ich umysłowymi i duchowymi zakładnikami.”

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Przede wszystkim zacisnąć pasa i zęby i maksymalnie próbować wykorzystać wszystko to co jest na własnym podwórku.

kudlaty72
Użytkownik
kudlaty72

„Zanim kontrola nad emisją pieniędzy i kredytu nie zostanie przywrócona rządowi i uznana za jego nadzwyczajną i świętą odpowiedzialność, wszystkie dyskusje na temat niezależności parlamentu i demokracji są puste i daremne. Kiedy naród odrywa się od kontroli nad własnym kredytem, nie ma znaczenia kto tworzy w państwie prawo. Lichwa poza kontrolą zniszczy każde państwo.” – William Lyon Mackenzie King, Premier Kanady.

lboo
Użytkownik
lboo

Zrobili pierwszy najważniejszy krok na który polaków jeszcze długo nie będize stac. Powiedzieli NIE złodziejom. Trzymam za nich kciuki.