Obywatele Kosowa dostaną też obywatelstwo Albanii?

Opublikowano: 14.10.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 415

Z takim apelem zwrócił się wczoraj do prezydenta Albanii prezydent Kosowa. Hashim Thaci chce, by wszyscy obywatele Kosowa stali się z automatu również obywatelami Albanii, aby „łatwiej im było podróżować po Europie”.

Strategia blokowania nas przez Unię Europejską wywołała naszą prośbę do prezydenta Albanii Ilira Mety, aby pozwolił Kosowianom o ubieganie się o podwójne obywatelstwo, aby móc swobodnie podróżować – oświadczył prezydent Kosowa po spotkaniu głów obu państw w Prisztinie. To jedna ze strategii Kosowa, aby UE zliberalizowała przepisy wizowe.

Jednocześnie jest to element kampanii na rzecz projektu „Wielka Albania”, którym kraj ten szczególnie się nie obnosi, pamiętamy jednak deklarację, że jeżeli Unia nie zdecyduje się w najbliższym czasie przyjąć Albanii w swoje szeregi, ta będzie musiała poszukać sobie do „małej unii” partnerów lokalnych – Kosowo byłoby pierwszym kandydatem.

„Jedynym sposobem, by utrzymać pokój na Bałkanach, jest droga pokoju i współpracy… trzeba podążać ścieżką prowadzącą do UE, utrzymywać jasną perspektywę i pozytywnie patrzeć na Unię Europejską. Nikt nie chciałby oglądać się na siebie i szukać małych unii, wszyscy chcieliby się zjednoczyć w dużą unię. Ale jeśli nie będzie nadziei, nie będzie perspektyw, ani miejsca, to wtedy, oczywiście, mogą zdarzyć się małe unie” – stwierdził w kwietniu premier Edie Rama dla magazynu „Politico” (o sprawie pisaliśmy tutaj).

Teraz Kosowo próbuje ze swojej strony Unię „podgryzać”. Prezydent Thaci wyraził rozżalenie z powodu „całkowitego odizolowania jego małego kraju” przez wspólnotę europejską. Kosowo jest jedynym państwem z aspirujących do członkostwa, którego obywatele muszą uzyskać wizy, by poruszać się po UE. Wielu obywateli Kosowa już ma obywatelstwo Albanii. Stąd prośba, aby zinstytucjonalizować sprawę wywołała w Belgradzie kolejny pomruk niezadowolenia. Serbowie na początku października oskarżyli USA oraz UE o hipokryzję w sprawie referendum katalońskiego. Trudno bowiem uciec tutaj od porównań.

Niepodległości Kosowa do tej pory nie uznały Cypr, Grecja, Hiszpania, Rosja, Chiny, Indie, Słowacja i Rumunia.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o