Obywatele Konga uniewinnieni

Opublikowano: 23.12.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2089

21 grudnia wieczorem Fundacja Ocalenie poinformowała, że po dwóch latach zakończyły się procesy i dwaj obywatele Demokratycznej Republiki Konga zostali uniewinnieni od zarzutów kradzieży w sklepie Zara.

Dwa lata temu dwóch mężczyzn odwiedziło jeden ze sklepów sieci Zara w Galerii Mokotów z prośbą o zdjęcie klipsa zabezpieczającego przez kradzieżą ubrań. Kilka dni wcześniej jeden z nich robił zakupy w tymże sklepie, a obsługa przy kasie zapomniała usunąć zabezpieczenie z kurtki. Ochrona nie przeglądając monitoringu potraktowała klientów od razu jak złodziei, wezwano policję, a oskarżeni spędzili noc w areszcie. Całą sprawę opisywaliśmy TU.

Fundacja Ocalenie zajmująca się między innymi pomocą prawną dla cudzoziemców w Polsce wzięła w obronę niesłusznie oskarżonych obywateli Konga, reprezentowanych pro bono przez prawników z kancelarii Dentos i Tributum. Dwa lata trwał proces, w wyniku którego sąd orzekł, że nie ma dowodów na przedstawianą przez sklep Zara wersję wydarzeń i uniewinnił oskarżonych.

„Cieszymy się ogromnie, że sprawiedliwości stało się zadość, a nasi klienci spędzą święta ze spokojem, wiedząc, że ich koszmar wreszcie się skończył.”- pisze Fundacja Ocalenie na swoim profilu w FB. Fundacja wysłała również list do Zara Polska, z prośbą o przeprosiny dla fałszywie oskarżonych osób i zapewnienie, że standardy obsługi klienta będą respektowane, bez względu na pochodzenie etniczne klientów.

Sklep Zara, ochrona i policja zadziałali bardzo pochopnie i z nadmierną, jak się okazało, stanowczością. Niestety wpływ na zachowanie obsługi sklepu i policji miał fakt, że klienci byli cudzoziemcami, a na dodatek byli ciemnoskórzy. Trudno bowiem znaleźć podobne przypadki potraktowania w ten sam sposób „białych klientów”.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stanlley 23.12.2020 14:06

    No chwila – to standardowy sposób w jaki reaguje korporacja zachodnia… A co na poniższą sytuację fundacja?

    nastolatek podmienił ceny w markecie na 2 zł – pójdzie siedzieć : https://www.youtube.com/watch?v=L9bRNvLohnU&feature=youtu.be&t=2003

    Acha…. nastolatek był biały…

  2. MuratBej 23.12.2020 17:10

    Przesada już z tą koncepcją czarny/biały …

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.