Liczba wyświetleń: 2423
21 grudnia wieczorem Fundacja Ocalenie poinformowała, że po dwóch latach zakończyły się procesy i dwaj obywatele Demokratycznej Republiki Konga zostali uniewinnieni od zarzutów kradzieży w sklepie Zara.
Dwa lata temu dwóch mężczyzn odwiedziło jeden ze sklepów sieci Zara w Galerii Mokotów z prośbą o zdjęcie klipsa zabezpieczającego przez kradzieżą ubrań. Kilka dni wcześniej jeden z nich robił zakupy w tymże sklepie, a obsługa przy kasie zapomniała usunąć zabezpieczenie z kurtki. Ochrona nie przeglądając monitoringu potraktowała klientów od razu jak złodziei, wezwano policję, a oskarżeni spędzili noc w areszcie. Całą sprawę opisywaliśmy TU.
Fundacja Ocalenie zajmująca się między innymi pomocą prawną dla cudzoziemców w Polsce wzięła w obronę niesłusznie oskarżonych obywateli Konga, reprezentowanych pro bono przez prawników z kancelarii Dentos i Tributum. Dwa lata trwał proces, w wyniku którego sąd orzekł, że nie ma dowodów na przedstawianą przez sklep Zara wersję wydarzeń i uniewinnił oskarżonych.
„Cieszymy się ogromnie, że sprawiedliwości stało się zadość, a nasi klienci spędzą święta ze spokojem, wiedząc, że ich koszmar wreszcie się skończył.”- pisze Fundacja Ocalenie na swoim profilu w FB. Fundacja wysłała również list do Zara Polska, z prośbą o przeprosiny dla fałszywie oskarżonych osób i zapewnienie, że standardy obsługi klienta będą respektowane, bez względu na pochodzenie etniczne klientów.
Sklep Zara, ochrona i policja zadziałali bardzo pochopnie i z nadmierną, jak się okazało, stanowczością. Niestety wpływ na zachowanie obsługi sklepu i policji miał fakt, że klienci byli cudzoziemcami, a na dodatek byli ciemnoskórzy. Trudno bowiem znaleźć podobne przypadki potraktowania w ten sam sposób „białych klientów”.
Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu
No chwila – to standardowy sposób w jaki reaguje korporacja zachodnia… A co na poniższą sytuację fundacja?
nastolatek podmienił ceny w markecie na 2 zł – pójdzie siedzieć : https://www.youtube.com/watch?v=L9bRNvLohnU&feature=youtu.be&t=2003
Acha…. nastolatek był biały…
Przesada już z tą koncepcją czarny/biały …