Obywatele Gruzji złożą zeznania o snajperach na Majdanie

Opublikowano: 14.12.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 779

Dwóch obywateli Gruzji jest gotowych zeznawać w Sądzie Rejonowym w Kijowie w sprawie wynajętych snajperów na Majdanie w 2014 roku, powiedział we wtorek adwokat byłego pracownika specjalnego oddziału „Berkut” Pawła Abroskina Aleksander Goroszyński.

Rezultatem starć w Kijowie w 2014 roku były dziesiątki ofiar śmiertelnych. Po przewrocie nowe ukraińskie władze zrzuciły odpowiedzialność za ich śmierć w szczególności na siły specjalne MSW „Berkut”, które później zostały rozwiązane.

„Zwróciliśmy się do sądu, aby mógł przesłuchać te osoby za pośrednictwem wideokonferencji i wydać odpowiednią ocenę… Oni boją się o swoje życie, więc są gotowi do złożenia zeznań za pośrednictwem wideokonferencji z Armenii” — powiedział Goroszyński na antenie stacji telewizyjnej „112 Ukraina”.

Według niego obrona podejrzanych miała już okazję przesłuchania tych świadków. Powiedzieli, że byli świadkami, jak z hotelu „Ukraina” i konserwatorium strzelano do protestujących i funkcjonariuszy organów ścigania. „Wskazują czas, miejsce, metodę, wymieniają imiona i nazwiska, kto to zrobił i z jakiej broni” — dodał Goroszyński.

Wcześniej włoski „5 kanał” wyemitował film dokumentalny, w którym włoscy dziennikarze przeprowadzili wywiady z niejakimi Kobą Nergadze, Załogą Kwaracchelia i Aleksandrem Rewaziszwili. Według tych osób w 2014 roku były prezydent Gruzji Michaił Saakaszwili wysłał ich jako snajperów do Kijowa. Jeden z nich twierdził, że w momencie zaostrzenia konfrontacji ich oddział dostał rozkaz strzelania do pracowników „Berkutu” i protestujących, jednak gruziński oddział odebrał rozkaz jako prowokację i nie strzelał.

Główny plac Kijowa — Majdan Niepodległości (Plac Niepodległości) — został zajęty przez zwolenników integracji europejskiej 21 listopada 2013 roku zaraz po oświadczeniu rządu Mykoły Azarowa o zawieszeniu podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Później Majdan stał się epicentrum konfrontacji zwierzchników resortu siłowego i radykalistów. Odpowiedzialność za śmierć ponad 100 osób nowe ukraińskie władze zrzuciły na swojego politycznego przeciwnika — byłego prezydenta Wiktora Janukowycza i jednostkę specjalną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych „Berkut”. Janukowycz i pracownicy „Berkutu” zaprzeczają ich udziałowi w morderstwach.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.