OBWE o wyborach w Polsce

Opublikowano: 14.07.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 852

W ocenie Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (OBWE) druga tura wyborów prezydenckich w Polsce została dobrze zorganizowana i odbyła się prawidłowo, pomimo luk prawnych, jednak kampania ucierpiała przez wrogość, retorykę nietolerancji oraz stronniczość mediów publicznych.

„Kandydaci byli w stanie swobodnie prowadzić swoje kampanie wyborcze w konkurencyjnej drugiej turze wyborów, jednakże wrogość, groźby wobec mediów, retoryka nietolerancji oraz przypadki nadużywania zasobów państwowych zakłóciły proces” – czytamy w oświadczeniu OBWE (Office for Democratic Institutions and Human Rights – ODIHR).

Biuro zwróciło uwagę na brak debaty prezydenckiej między kandydatami. W ocenie międzynarodowych obserwatorów odmowa obu kandydatów spotkania się we wspólnej debacie pozbawiła wyborców możliwości porównania ich postulatów, a niedostosowane ramy czasowe rozpatrywania skarg i odwołań zakłóciły możliwość dochodzenia roszczeń prawnych pomiędzy dwiema turami.

Thomas Boserup, szef specjalnej misji oceny wyborów ODIHR, negatywnie ocenił brak stronności mediów publicznych. Jak zaznaczył, „polityczne spolaryzowanie, a także brak bezstronności w mediach publicznych negatywnie wpłynęły na dobrze przeprowadzone wybory”.

„Po kampanii, w której zabrakło dialogu, szczególnie ważne jest podkreślenie, że demokracje opierają się na poszanowaniu różnorodności i praw wszystkich, nie tylko większości” – dodał.

Według ODHIR wszystkie szczeble administracji wyborczej po pierwszej turze wyborów kontynuowały swoją pracę w sposób profesjonalny, pomimo wyzwań związanych z pandemią COVID-19. Zarówno kandydaci, jak i władze zachęcały wyborców do udziału w głosowaniu.

W ograniczonej liczbie lokali wyborczych odwiedzanych przez obserwatorów ODIHR proces głosowania i liczenia głosów przebiegł sprawnie i był dobrze zorganizowany, a regulacje sanitarne były ściśle przestrzegane.

Jak jednak podkreślają obserwatorzy, kampania wyborcza organizowana przed drugą turą głosowania „była jeszcze bardziej konfrontacyjna niż przed pierwszą”. Biuro podkreśliło, że nagromadzenie elementów kampanii negatywnej i wzajemnego oczerniania się, a także doniesienia o groźbach wobec polityków i dziennikarzy budziły poważne obawy.

Podobnie jak w pierwszej turze „kampania obecnego prezydenta i relacje nadawcy publicznego cechowała retoryka homofobiczna, ksenofobiczna i antysemicka”.

12 lipca w Polsce odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Według oficjalnych wyników Państwowej Komisji Wyborczej ze 100 proc. obwodowych komisji, wybory prezydenckie w II turze wygrał ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda, który uzyskał 10 440 648 głosów – 51,03 proc. Z kolei Rafał Trzaskowski zdobył 10 018 263 głosów – 48,97 proc. Frekwencja wyniosła 68,18 proc.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Radek
Użytkownik
Radek

“homofobiczna, ksenofobiczna i antysemicka”. Święta trójca marksistów. Dzięki niej może uda im się posiać wrogość wszędzie. Gdzieniegdzie jeszcze używają rasizmu, kast, i narodów.

ARTUR
Użytkownik
ARTUR

Media publiczne to jedynie ok.30 % wszystkich mediów , u nas jest wolność słowa a nie zamordyzm jak w Niemczech lub Francji .

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Ciekawe, jak zareagowały by media i władze Unii, gdyby Polski Rząd wprowadził reformę prawa medialnego. Wyciągnął esencję zasad zakazujących działalności na rynku prasy obcych państw wprost z prawa Niemiec i Francji i zaimplementował je w naszym kraju.