OBWE i polskie sprawy

Opublikowano: 01.10.2021 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1635

W ramach 76 sesji posiedzenia ONZ, 22 września br. w Nowym Jorku OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie przy ONZ-cie) była forum wymiany ocen sytuacji politycznej przybyłych na nią przedstawicieli Ameryki, Kanady, Europy i Azji. Z uwagi na obecność polskiego przedstawiciela dociekam, co ciekawego miał do powiedzenia minister spraw zagranicznych z Polski.

Strona internetowa MSZ poza lakonicznym komunikatem i kilkoma zdjęciami siedzących przy stole uczestników, lub uściskiem dłoni, nie ma nic ważniejszego do przekazania, poza wzmianką o zapowiedzi funkcji Zbigniewa Rau jako przewodniczącego OBWE w 2022 r.

Nic nie mówiący ogólnik „omawiano szereg istotnych tematów” sugeruje, że nowojorskie spotkanie nie było okazją dla ministra z Polski, żeby w kontekście kryzysu gospodarczego zainicjować rozmowy choćby sugerujące zasadność powrotu do wznowienia współpracy gospodarczej z Rosją. Tym bardziej, że Ławrow stworzył otwarcie pretekst wymieniając dobrą współpracę między Rosją a Słowacją i Węgrami. Na ogół po tej randze spotkaniach prasa zadaje wiele pytań. Dostępne  obszerne wypowiedzi Siergieja Ławrowa na rosyjskiej stronie rządowej pozwalają przejrzeć szeroki zakres tematyczny jakiemu poświęcono spotkanie. Należą do nich: problemy polityczne i gospodarcze Afganistanu, Syrii, relacje z Turcją.

Szukający sensacji skupili się na prowokacji wobec delegacji rosyjskiej, której o włos groziło wykluczenie z obrad z uwagi na… brak autoryzowanych szczepień. Jak to często bywało Ławrow znajduje wyjście – istniejące warianty wirusa w różnych częściach świata zwalczane są odpowiednimi substancjami. Nie można dyskryminować jednych sprawdzonych przyjmując wyłącznie inne – niekoniecznie skuteczne.

Czytelny temat skierowany przez Ławrowa pod adresem polskiego przedstawiciela to oczekiwanie większej skuteczności pracy OBWE zgodnie z celem jej powołania w rozwiązywaniu problemów przy wkładzie  polskiego przewodnictwa. Minister z Polski ograniczył się do lakonicznej wypowiedzi na „Twitterze”. Zdecydowanie nie jest wystarczająca, żeby wnioskować, że „polski rząd poszedł po rozum do głowy i rozpoczął rozmowy z Rosją”. Oni już dawno głowę stracili, więc byłoby nielogicznie podejrzewać ich o rozum.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: Polandin.com, Mid.ru
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.