OBWE apeluje w obronie Assange’a

Opublikowano: 24.02.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1355

Przedstawiciel OBWE ds. wolności mediów Arlem Desir wezwał w niedzielę władze Wielkiej Brytanii, aby nie dokonywały ekstradycji Juliana Assange’a, założyciela „WikiLeaks”, do Stanów Zjednoczonych, gdzie grozi mu długie więzienie.

Główne rozprawy sądowe w sprawie ekstradycji Assange’a rozpoczną się w Londynie 24 lutego i potrwają przez cały następny tydzień. Druga część przesłuchań merytorycznych planowana jest od 18 maja do 5 czerwca. „Wzywam władze brytyjskie, aby nie dokonywały ekstradycji Juliana Assange’a, którego przesłuchania odbędą się w poniedziałek. Jestem bardzo zaniepokojony licznymi zarzutami postawionymi przeciwko niemu oraz nieproporcjonalnym okresem pozbawienia wolności do 175 lat, które mogłyby mu grozić w razie ekstradycji i skazania” – cytuje słowa Desira oświadczenie na stronie internetowej OBWE. „Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wpływ na wolność wypowiedzi i wolność mediów, jeśli zostanie on wydany i skazany. Może to mieć negatywny wpływ na dziennikarstwo i wolność prasy” – dodał Desir. W oświadczeniu podkreślono, że Desir będzie ściśle monitorować rozwój sytuacji w tej sprawie.

Prawnicy Assange’a zamierzają przedstawić w przyszłym tygodniu serię faktów związanych z prześladowaniami Australijczyka przez amerykańskie władze w ciągu ostatnich 10 lat.

Assange, w 2010 roku oskarżony w Szwecji o molestowanie seksualne i gwałt, od czerwca 2012 roku ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie z obawy przed ekstradycją do skandynawskiego kraju. Rankiem 11 kwietnia 2019 roku został zatrzymany na wniosek Stanów Zjednoczonych. Sąd w Londynie uznał go za winnego naruszenia warunków wyjścia za kaucją i skazał go na 11 miesięcy więzienia. Przesłuchania w sprawie ekstradycji rozpoczęły się 2 maja.

Pod koniec maja władze Stanów Zjednoczonych poinformowały, że przedstawiły Assange’owi oskarżenia w 17 przypadkach naruszenia prawa o szpiegostwie i ujawnienia informacji niejawnych. Wcześniej był oskarżany o spiskowanie w celu komputerowego włamania. W przypadku ekstradycji do Stanów Zjednoczonych Assange’owi grozi kara wieloletniego pozbawienia wolności.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.