Obrońca praw człowieka skazany na 8 lat więzienia

Opublikowano: 29.01.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1367

Wang Quanzhang w areszcie spędził już 3,5 roku. Dowiedział się, że za kratami spędzi jeszcze kolejne 4,5. Oprócz tego, że zostanie osadzony w więzieniu, ma również zostać pozbawiony „praw politycznych” na 5 lat. Po wyjściu na wolność nie będzie mu wolno głosować, publikować, brać udziału w protestach ani podejmować żadnej pracy w sektorze publicznym.

Quanzhang został aresztowany w lipcu 2015 na fali wzmożenia zatrzymań prawników i aktywistów będących na „krótkiej liście prezydenta – akcja ta znana jest jako „709 crackdown”. Bronił więźniów obozów pracy, nagłaśniał skandaliczne warunki panujące w więzieniach. Był zaangażowany we współpracę z organizacją pozarządową Chinese Action, której współzałożycielem jest szwedzki obrońca praw człowieka Peter Dahlin (aresztowano go w 2016 i deportowano).

Wang Quanzhang w czerwcu 2015 po jednym z procesów, w którym bronił prześladowanych wyznawców i praktyków Falun Gong. Sędzia kazał usunąć go z budynku, został pobity przez strażników. Miesiąc później go aresztowano. Jego żona przez 3 lata nie mogła zdobyć informacji o tym, gdzie jest przetrzymywany. Zobaczył się z rodziną dopiero w lipcu 2018. O jego uwolnienie upominało się m.in. ONZ. Dopiero w grudniu 2018 rozpoczął się oficjalny protest. 17 grudnia żona aktywisty Li Wenzu przeprowadziła w Pekinie protest. W kwietniu, kiedy nadal nie miała żadnej informacji na temat tego, gdzie go wywieziono i czy w ogóle żyje, przeszła z protestacyjną pielgrzymką z Pekinu do Tianjin. Właśnie w tym mieście odbywały się rozprawy. Po jednej z nich, 26 grudnia grupa prawników i obrońców praw człowieka znów zebrała się, aby protestować przeciwko traktowaniu adwokata, ale zostali rozpędzeni przez straż i ochronę.

Teraz Wang Quanzhang został oficjalnie skazany za obalanie władzy państwowej.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.