Obowiązkowe badania genetyczne przed ślubem w Turcji

Opublikowano: 04.12.2021 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2098

W Turcji startuje państwowy program zwalczania rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Rząd zapowiedział, że przedmałżeńskie badania genetyczne będą obowiązkowe, a w przypadku stwierdzenia ryzyka państwo sfinansuje metodę in vitro.

Prawo wejdzie w życie pod koniec grudnia. W przypadku rdzeniowego zaniku mięśni (schorzenia nerwowo-mięśniowego), dziecko stopniowo traci funkcje motoryczne i może przestać się poruszać, a nawet oddychać. Dochodzi do utraty neuronów ruchowych rdzenia kręgowego, kóre przekazują impulsy z mózgu do mięśni.

„SMA to choroba, której można zapobiegać. W tym celu realizujemy program badań przesiewowych na SMA wszystkich par przed ślubem i noworodków. Badanie przesiewowe SMA staje się obowiązkowe przed zawarciem małżeństwa. W wyniku badań przesiewowych pary, których geny wskazują na ryzyko urodzenia dziecka z SMA, mogą mimo wszystko posiadać potomstwo, jeśli sobie tego życzą. Koszt pokryje państwo” – poinformował minister zdrowia Turcji Fahrettin Koca, po posiedzeniu Komitetu Naukowego SMA, mając na myśli refundację zabiegów in vitro.

Na SMA zwrócono również uwagę w Rosji. Od 2023 roku noworodki w Rosji będą poddawane badaniom przesiewowym w kierunku 36 chorób, w tym SMA – rdzeniowego zaniku mięśni. Obecnie w ramach państwowego ubezpieczenia zdrowotnego dzieci po urodzeniu są bezpłatnie badane pod kątem pięciu chorób genetycznych, w Moskwie lista ta została poszerzona o sześć kolejnych pozycji.

Źródło: pl.SputnikNews.com

Komentarz „Wolnych Mediów”

Możliwe, że to pierwsze kroki do kontrolowania rozrodczości ludzi. Pod pretekstem chorób genetycznych i troski o zdrowie populacji mogą być w przyszłości ludziom odbierane prawa do rozmnażania się, a osoby bez licencji sterylizowane.


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.