Obliczono prawdopodobieństwo zderzenia asteroidy z Ziemią

Opublikowano: 18.04.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 794

Według uczonych z Uniwersytetu w Sankt Petersburgu, prawdopodobieństwo uderzenia w Ziemię asteroidy w ciągu następnych setek lat to około 1 na milion, ale nie można traktować tego jako coś stałego, ponieważ cały czas odkrywa się wiele nowych obiektów kosmicznych, które mogą się okazać potencjalnie niebezpieczne dla naszej planety.

Rosyjscy eksperci przeprowadzili badanie już odkrytych ciał niebieskich, wykorzystując do tego symulacje ich orbit z wykorzystaniem superkomputera. Stosując cyfrowy model układu słonecznego oszacowano, że prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia dla Ziemi, z uwzględnieniem zmian w orbitach planetoid, nie powinno nastąpić w ciągu najbliższych kilkuset lat.

Pierwszym na liście najbardziej niebezpiecznych znanych nam obiektów jest asteroida znana jako Apophis (2004 MN4), która jest jednym z największych takich obiektów przelatujących blisko naszej planety. Oprócz naszej Ziemi, Apophis może się również zderzyć z Księżycem.

Istnieje wiele mniejszych ciał niebieskich, które. Mogą zbliżyć się za bardzo do naszej planety, ale Apophis jest niekwestionowanym liderem pod względem wielkości. Mimo to nawet kolizja z ziemią może doprowadzić tylko do katastrofy kontynentalnej, a nie do zniszczeń w skali globalnej.

Według rosyjskich astronomów, takie obliczenia powinny być wykonywane co jakiś czas ponieważ mogą bardzo pomóc w przygotowaniach na stawienie czoła takiemu wyzwaniu. Dzięki stałemu monitoringowi i zwiększaniu możliwości detekcji kosmicznych skał przelatujących w naszej okolicy, może się udać obrona naszej planety przed takim kosmicznym zagrożeniem.

Teleskopy naziemne i orbitalne obserwatoria, cały czas odkrywają bardzo wiele nieznanych wcześniej asteroid. Do tej pory wiemy o około 5000 dużych asteroidach, mających średnicę 100 m lub większą. Jednak ich szacunkowa liczba może wynosic dziesiątki tysięcy. W samym pasie asteroid znajdującym się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza, może się znajdować około miliona takich ciał niebieskich.

Autorstwo: Admin ZNZ
Na podstawie: Gismeteo.ru
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szwęda 18.04.2018 17:16

    Właśnie wczoraj czy przedwczoraj przeleciał około 100 metrowy bolid między Księżycem a Ziemią i został dostrzeżony bardzo późno, tak że gdyby jednak leciał na Ziemię, to ludziki by chyba nawet nie zdążyły wszcząć alarmu. Bardzo dużo lata tego szmelcu i bardzo dużo w ogóle nie jest zidentyfikowane. W każdej chwili może coś większego nadlecieć od strony Słońca tak, że będzie zauważone dopiero, kiedy zacznie się wdzierać w atmosferę…

  2. Niewypadamiteraz 19.04.2018 19:54

    @Szwęda
    Wtedy nie mielibyśmy nawet szansy polecieć na jej powierzchnie i dokonać odwiertu 😉

    Jowisz i Saturn ratują nasz gatunek przed wyginięciem każdego dnia, ściągając swoimi polami grawitacyjnymi niemal wszystkie obiekty zdolne nas zgładzić – włączając w to te, które dobrze celowały 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.