O repatriacji kolonialnych artefaktów

Opublikowano: 20.01.2020 | Kategorie: Historia, Kultura i sport, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1753

Marmury partenońskie i słynny kamień z Rosetty mogą zostać zwrócone do krajów pochodzenia, jeżeli muzea zaakceptują wytyczne Rady Sztuki. Rada Sztuki – Arts Council England – ogłosiła program warty 42 tys. funtów, mający zaktualizować listę artefaktów i dokonać oceny pod kątem właściciela. Muzea, które się nie zastosują do zaleceń o zwrocie artefaktów, mogą zostać ukarane finansowo. Lista kontrolna pomoże muzeom zdecydować, czy zwrócić skarby innym narodom. Oczekuje się, że wszystkie muzea w Wielkiej Brytanii przyjmą wytyczne.

Rzecznik Rady Sztuki powiedział: „Celem jest zachęcenie do bardziej proaktywnego i skoordynowanego podejścia w całym sektorze muzealnym poprzez zapewnienie muzeom praktycznych zasobów wspierających je w reagowaniu na wszystkie aspekty restytucji i repatriacji”.

Francuski Prezydent Emmanuel Macron już obiecał zwrot kolonialnych artefaktów przywiezionych do Francji.

Marmury Elgina, będące marmurami z ateńskiego Partenonu oraz staroegipski kamień z Rosetty będą podlegały ocenie czy mają wrócić do krajów, z których je wywieziono. Program dekolonizacji zabytków nakazuje muzeom zwracać artefakty lub będą musiały zapłacić ogromne kary.

Prezenter telewizji BBC Civilisations żąda zwrotu Marmurów Elgina do Aten, skąd je wywieziono. Urodzony w Nigerii historyk David Olusoga oskarża Anglię o kradzież zabytków. Chce także, aby zwrócono słynne Brązy z Beninu do jego ojczystej Nairobi, skąd zostały zabrane. Brązy są najwspanialszym osiągnięciem sztuki afrykańskiej i dlatego są niezwykle cenne.

Olusoga, powiedział, że British Museum powinno zorganizować „Zamiatanie Supermarketu”, gdzie kraje będą miały dwie minuty na odzyskanie swoich artefaktów.

Uniwersytet z Cambridge (Jesus College) już zwrócił benińskiego koguta z brązu do Niegerii. Pozostałe brązy z Beninu są przechowywane w British Museum w Londynie.

W 1897 r. Powstała brytyjska wyprawa morska, aby pomścić śmierć dziewięciu oficerów zabitych podczas sporu handlowego między królem Beninu a Wielką Brytanią. Wielka Brytania wysłała 500 żołnierzy, aby zniszczyć Benin. Po dziesięciu dniach zaciętej walki Brytyjczycy spalili pałac i splądrowali królewskie skarby: delikatne rzeźby z kości słoniowej oraz wspaniałe rzeźby i tablice ze stopu miedzi – obecnie znane jako Brązy z Beninu.

Po opuszczeniu Beninu Brytyjczycy zabrali brąz, aby zapłacić za wyprawę. Jeden z nich, brązowy kogut, stał się stałym elementem w jadalni w Jesus College w Cambridge. Wiele osób walczyło o powrót koguta przez lata, a w listopadzie ubiegłego roku Uniwersytet Cambridge zgodził się zwrócić go do Nigerii.

Egipt dąży do odzyskania Kamienia z Rosetty, wywiezionego zdaniem jego władz nielegalnie. Kamień z Rosetty, został odkryty podczas robót fortyfikacyjnych w egipskim porcie Rosette w 1799 roku. Z Francji trafił do Anglii, po kapitulacji Francuzów w 1801 jednak wykonana przez nich kopia posłużyła Champolionowi do odczytania egipskich hieroglifów. Na kamieniu znajdowały się też napisy greckie, które pomogły w tłumaczeniu.

Źródło: Brytol.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.