O repatriacji kolonialnych artefaktów

Opublikowano: 20.01.2020 | Kategorie: Historia, Kultura i sport, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 879

Marmury partenońskie i słynny kamień z Rosetty mogą zostać zwrócone do krajów pochodzenia, jeżeli muzea zaakceptują wytyczne Rady Sztuki. Rada Sztuki – Arts Council England – ogłosiła program warty 42 tys. funtów, mający zaktualizować listę artefaktów i dokonać oceny pod kątem właściciela. Muzea, które się nie zastosują do zaleceń o zwrocie artefaktów, mogą zostać ukarane finansowo. Lista kontrolna pomoże muzeom zdecydować, czy zwrócić skarby innym narodom. Oczekuje się, że wszystkie muzea w Wielkiej Brytanii przyjmą wytyczne.

Rzecznik Rady Sztuki powiedział: „Celem jest zachęcenie do bardziej proaktywnego i skoordynowanego podejścia w całym sektorze muzealnym poprzez zapewnienie muzeom praktycznych zasobów wspierających je w reagowaniu na wszystkie aspekty restytucji i repatriacji”.

Francuski Prezydent Emmanuel Macron już obiecał zwrot kolonialnych artefaktów przywiezionych do Francji.

Marmury Elgina, będące marmurami z ateńskiego Partenonu oraz staroegipski kamień z Rosetty będą podlegały ocenie czy mają wrócić do krajów, z których je wywieziono. Program dekolonizacji zabytków nakazuje muzeom zwracać artefakty lub będą musiały zapłacić ogromne kary.

Prezenter telewizji BBC Civilisations żąda zwrotu Marmurów Elgina do Aten, skąd je wywieziono. Urodzony w Nigerii historyk David Olusoga oskarża Anglię o kradzież zabytków. Chce także, aby zwrócono słynne Brązy z Beninu do jego ojczystej Nairobi, skąd zostały zabrane. Brązy są najwspanialszym osiągnięciem sztuki afrykańskiej i dlatego są niezwykle cenne.

Olusoga, powiedział, że British Museum powinno zorganizować „Zamiatanie Supermarketu”, gdzie kraje będą miały dwie minuty na odzyskanie swoich artefaktów.

Uniwersytet z Cambridge (Jesus College) już zwrócił benińskiego koguta z brązu do Niegerii. Pozostałe brązy z Beninu są przechowywane w British Museum w Londynie.

W 1897 r. Powstała brytyjska wyprawa morska, aby pomścić śmierć dziewięciu oficerów zabitych podczas sporu handlowego między królem Beninu a Wielką Brytanią. Wielka Brytania wysłała 500 żołnierzy, aby zniszczyć Benin. Po dziesięciu dniach zaciętej walki Brytyjczycy spalili pałac i splądrowali królewskie skarby: delikatne rzeźby z kości słoniowej oraz wspaniałe rzeźby i tablice ze stopu miedzi – obecnie znane jako Brązy z Beninu.

Po opuszczeniu Beninu Brytyjczycy zabrali brąz, aby zapłacić za wyprawę. Jeden z nich, brązowy kogut, stał się stałym elementem w jadalni w Jesus College w Cambridge. Wiele osób walczyło o powrót koguta przez lata, a w listopadzie ubiegłego roku Uniwersytet Cambridge zgodził się zwrócić go do Nigerii.

Egipt dąży do odzyskania Kamienia z Rosetty, wywiezionego zdaniem jego władz nielegalnie. Kamień z Rosetty, został odkryty podczas robót fortyfikacyjnych w egipskim porcie Rosette w 1799 roku. Z Francji trafił do Anglii, po kapitulacji Francuzów w 1801 jednak wykonana przez nich kopia posłużyła Champolionowi do odczytania egipskich hieroglifów. Na kamieniu znajdowały się też napisy greckie, które pomogły w tłumaczeniu.

Źródło: Brytol.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 2,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o