O edukację dla wszystkich

Opublikowano: 21.09.2016 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 652

Domagali się edukacji, na którą będzie ich stać. Zostali potraktowani granatami łzawiącymi. Studenci w RPA masowo wyszli na ulice.

W ubiegłym roku rząd Republiki Południowej Afryki zabronił uniwersytetom podnoszenia opłat za naukę. Był to efekt masowego protestu studentów wyższych uczelni, którzy podnosili, że podwyżka czesnego wyeliminuje ze studiów uboższych (jak łatwo się domyślić, głównie czarnych) słuchaczy. Teraz władze drugi raz sprawdzają, czy uda im się przepchnąć niepopularne zmiany. Ogłosiły, że w 2017 r. każda uczelnia będzie mogła podnieść czesne nawet o 8 proc. Studenci nie zamierzają się poddać. Również tym razem wyszli na ulice.

Centrum protestów to prestiżowy Uniwersytet Witwatersrand w Johannesburgu, ale nie tylko tam podwyżka czesnego wzbudziła wściekłość. Uniwersytet w Cape Town musiał zawiesić prowadzenie zajęć, bo słuchacze zamiast na wykłady poszli na barykady, śpiewając przy tym rewolucyjne pieśni. W Port Elizabeth, gdzie działają dwie uczelnie wyższe, zdecydowano o zamknięciu obu kampusów. Uniwersytety w większości z zadowoleniem przyjęły rządową zapowiedź; twierdzą, że dodatkowe pieniądze są im potrzebne, by uratować spadający poziom kształcenia. Studenci wyszli protestować domagając się wolnego dostępu do edukacji.

Z protestującymi nie spotkał się nikt z pomysłodawców zmian. Pokojowe protesty zostały siłą powstrzymane przez policję, która w Johannesburgu aresztowała 31 uczestników manifestacji. Oficjalnie za “nielegalne blokowanie wejścia na uniwersytet”. W stronę protestujących poleciały również granaty łzawiące.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Konter 21.09.2016 12:17

    Przecież istnieje tam chyba wolna konkurencja, nie? Ktoś powinien otworzyć wyższą szkołę z niższym czesnym, ale mniej prestiżową.

  2. Fenix 22.09.2016 09:07

    Uczyć tego. Niewolnikiem być systemu i pracowania na system zniewolonych?
    Ludzie nie są źli ,zły jest system który utworzyli i wspierają . Nie ludzi trzeba zmieniać, a system zmienić na taki który służy ludziom!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.