Liczba wyświetleń: 670
Naukowcy mają odpowiedź na powiązanie koloru galaktyki ze stadium ich rozwoju. Najnowsze badania zostały zaprezentowane 30 czerwca 2016 r. na konferencji National Astronomy Meeting na Uniwersytecie w Notthingham.
Międzynarodowy zespół, stworzony przez Uniwersytet w Durham użył nowego komputerowego modelowania wszechświata (tzw. EAGLE simulations), by dokładnie zbadać kolory galaktyk oraz to, co mogą one mówić o ich ewolucji. Naukowcy prezentowali jak zarówno wiek gwiazd znajdujących się w galaktykach oraz ich skład wpływa na kolor, którymi galaktyki emanują.
Z badań wynika, że najczęściej spotykanymi kolorami galaktyk są galaktyki czerwone i niebieskie. Natomiast zielone występują znacznie rzadziej i są w trakcie szczególnego etapu w ich ewolucji. Gdy gwiazdy się wypalają, galaktyka zmienia kolor z niebieskiego, poprzez zielony aż do czerwonego, gdy umiera.
Badacze przewidują jednak niewielką szansę dla zielonych galaktyk. Jeśli warunki będą sprzyjające, mogą one zaabsorbować świeży gaz z ich otoczenia, co może przywrócić do życia gwiazdy i planety oraz dać galaktykom z powrotem ich zdrowy, niebieski kolor. Poprzez używanie takich symulacji do nauki o zmianach w kolorze galaktyk, jesteśmy w stanie przyspieszyć proces ewolucji wszechświata, z bilionów lat, które dzieją się w prawdziwym wszechświecie, po kilka dni w komputerze.
To znaczy, że nie potrzebujemy już tylko widzieć kolorów galaktyk, zamrożonych w czasie. Możemy obserwować ich ewolucję. Kolejną zaletą jest to, że możemy usunąć niechciane składniki, które zmieniają lub przysłaniają kolor, takie jak uciążliwe chmury kurzu, które uniemożliwiają galaktykom emanowanie światłem.
Autorstwo: M@tis
Na podstawie: Beforeitsnews.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl