O amerykańskiej bandyterce finansującej ekoterrorystów

Opublikowano: 25.05.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Polityka, Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 1793

Hollywoodzkie i lewicowe fundacje – stojące za organizacjami filantropijnymi na rzecz klimatu – finansują po cichu ekstremistyczne grupy protestacyjne.

Jak wynika z ujawnionych dokumentów, mało znane lobby zajmujące się przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym, w znacznym stopniu finansowane przez celebrytów i wpływowe lewicowe fundacje, po cichu przyznawało dotacje różnym grupom aktywistów stosującym niekonwencjonalne i ekstremistyczne metody na całym świecie – podczas ich protestów przeciwko paliwom kopalnym.

Grupy walczące z paliwami kopalnymi nasiliły protesty w Stanach Zjednoczonych i za granicą w ramach skoordynowanej kampanii mającej na celu zwrócenie uwagi na „zmiany klimatu” poprzez dewastowanie dzieł sztuki, blokowanie głównych dróg, a nawet przyklejanie się do samochodów sportowych.

Wiele z owych ośrodków aktywistycznych finansowanych jest przez Climate Emergency Fund – organizację „filantropijną” z siedzibą w Beverly Hills, powiązaną z hollywoodzkimi celebrytami i czołowymi liberalnymi organizacjami non-profit, których celem jest kształtowanie programu Partii Demokratycznej, zgodnie z formularzami podatkowymi i innymi dokumentami sprawdzonymi przez „Washington Examiner”.

„Climate Emergency Fund szybko stał się bankomatem, do którego radykalni działacze ekologiczni zwracają się, aby sfinansować swe niedawne akcje zakłócające“ – powiedziała gazecie „Washington Examiner” Caitlin Sutherland, dyrektor wykonawczy konserwatywnego watchdoga Americans for Public Trust. „A wraz ze wzrostem powodowanych przez nich zniszczeń, należy również zbadać, kto finansuje Climate Emergency Fund i ich powiązania z bardziej głównonurtowymi grupami środowiskowymi, które mogą nie zgadzać się z tymi przesadnymi i niebezpiecznymi taktykami”.

W zeszłym tygodniu, podmiot o nazwie Declare Emergency, który nazywa zależność od paliw kopalnych „ludobójczą” i „przestępczą”, przypisał sobie zasługę za rozmazanie farby na gablocie rzeźby w Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie. Just Stop Oil – grupa, która trafiła na pierwsze strony gazet w październiku 2022 roku za oblanie zupą pomidorową obrazu Vincenta Van Gogha, którego wartość szacuje się na 84 miliony dolarów w londyńskiej National Gallery – przez wiele dni blokowała ruch uliczny w Wielkiej Brytanii.

Grupy te i im podobne są albo finansowane bezpośrednio przez Climate Emergency Fund, albo są częścią koalicji wspieranych przez CEF, który na swojej stronie internetowej chwali się, że „przeszkolił” dziesiątki tysięcy aktywistów od czasu założenia w 2019 roku. Zarówno Declare Emergency, jak i Just Stop Oil są częścią koalicji z prawie tuzinem grup protestujących przeciwko klimatowi o nazwie A22 Network, która jest finansowana głównie przez CEF. „Od naszego założenia w roku 2019: 106 sfinansowanych organizacji, przeszkolono ponad 30 000 aktywistów klimatycznych, ponad 1 milion zmobilizowanych aktywistów. W roku 2022: 44 sfinansowane organizacje, wypłacono 5,1 miliona dolarów, wygenerowano ponad 24 000 publikacji prasowych” czytamy na stronie ClimateEmergencyFund.org.

W odróżnieniu do typowych organizacji filantropijnych, CEF może pochwalić się gwiazdorską kohortą sponsorów finansowych i członków zarządu, wśród których znajduje się Rory Kennedy, córka zmarłego senatora Roberta F. Kennedy’ego, Aileen Getty, miliarderka filantropka i spadkobierczyni fortuny rodziny Getty zdobytej w przemyśle naftowym, jak również hollywoodzki Adam McKay, który obiecał jej 4 miliony dolarów we wrześniu 2022 roku i wyreżyserował film alegorii klimatycznej Don’t Look Up z roku 2021.

Do celebrytów finansujących CEF należy także Jeremy Strong, który gra Kendalla Roya w serialu tv HBO – Succession, komik Chelsea Handler, aktor i gwiazda Silicon Valley – Thomas Middleditch oraz Abigail Disney, córka byłego dyrektora wykonawczego Disneya – Roya E. Disneya, zgodnie z rocznym raportem CEF za 2022 rok.

„Znajdujemy się w niesamowicie przerażającym i niepewnym czasie dla wszystkich ludzi na całym świecie” – napisała Diane Chaytsina, rzeczniczka Just Stop Oil, w e-mailu do gazety „Washington Examiner”. „Jak niewątpliwie wiecie, kryzys klimatyczny nadchodzi – na zachodzie waszego kraju trwa mega-susza [sic], jakiej nie widziano przez ostatnie 1200 lat. To dopiero początek. Nie rozumiemy, jak wy i wszyscy inni nie jesteście przerażeni. Mimo to, ludzka natura jest jaka jest, nasze rządy, zarówno wasz, jak i nasz, nie potrafią działać jak w sytuacji kryzysowej”.

Przedstawiciele McKaya, Handlera, Middleditcha, Disneya, Stronga i Kennedy nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

Rosnąca radykalizacja

Według CEF, Just Stop Oil jest pochodną Extinction Rebellion – innej grupy finansowanej przez CEF, z którą współpracowała aktywistka klimatyczna Greta Thunberg. Extinction Rebellion, której stowarzyszona odnoga XR Mobilization, otrzymała 200 000 dolarów od CEF w 2020 roku, okupowała ulice Londynu przez 11 dni w 2019 roku, w wyniku czego aresztowano co najmniej 1130 demonstrantów i zmobilizowano 10 000 funkcjonariuszy policji – wynika z formularzy podatkowych sprawdzonych przez „Washington Examiner”.

„Podobnie jak amerykański Ruch Praw Obywatelskich, akcja przeciwko wojnie w Wietnamie i Sufrażystki w Wielkiej Brytanii, pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie jest narzędziem ostateczności w demokracji, gdy rząd nie robi tego, co powinien” – dodała Chaytsina. „Jeśli masz mniej niż 45 lat, nigdy nie widziałeś normalnego klimatu, a najgorsze, wraz z miliardami zagrożonych, dopiero nadejdzie”.

CEF stwierdza w swoim raporcie rocznym z roku 2022, że „pokojowy protest jest kluczowym narzędziem do tworzenia woli politycznej i społecznej potrzebnej do szybkiej zmiany polityki dotyczącej zmian klimatu i ochrony przyszłości planety Ziemia”. Chociaż formularze podatkowe z roku 2022 nie zostały jeszcze upublicznione, CEF twierdzi tak w raporcie, jak i na swojej stronie internetowej, że w ubiegłym roku przekazał ponad 5 milionów dolarów dotacji 44 globalnym podmiotom, przeszkolił 45 000 aktywistów i wygenerował ponad 24 000 „hitów prasowych”.

Dyrektorem wykonawczym grupy jest Margaret Klein Salamon, absolwentka Uniwersytetu Harvarda, która na swoim profilu „LinkedIn” mówi, że jest „psychologiem klinicznym, który stał się aktywistą klimatycznym”.

„Podczas zeszłotygodniowego wydarzenia w Melbourne, współorganizowanego przez Jewish Climate Network, Margaret Klein Salamon, założycielka i dyrektor wykonawczy amerykańskiej organizacji The Climate Mobilization, mówiła o potrzebie stawienia czoła kryzysowi klimatycznemu. Koncentrując się na polityce i komunikacji w celu zmobilizowania działań na dużą skalę, jej organizacja kładzie nacisk na zmiany instytucjonalne, wzywając do »instrumentów politycznych typu II wojny światowej w celu przekształcenia gospodarki w trybie pilnym«. Salamon powiedziała mi, że jej poglądy na temat kryzysu klimatycznego są oparte na doświadczeniach jej własnej babci, która przeżyła Holokaust. »Holokaust przypomina nam, że dzieją się naprawdę straszne rzeczy. Jest tak wiele zaprzeczania i bierności, warstw zaprzeczania; to proces społeczny. Mamy moralny obowiązek stawić czoła zaprzeczaniu i powiedzieć prawdę, nawet jeśli jest ona druzgocąca«. A ty stoisz i modlisz się?” – czytamy w artykule „Judaizm, kryzys klimatyczny i moralny imperatyw działania” na stronie ABC.net.au.

CEF został współzałożony w roku 2019 przez Rory Kennedy oraz wdowę po Robercie F. Kennedym – Ethel Kennedy, a także Trevora Neilsona, który pracował dla Fundacji Billa i Melindy Gatesów i jest „inwestorem powiązanym z filantropami celebrytów”, zgodnie z artykułem Chronicle of Philanthropy z roku 2019, który CEF promował na swojej stronie internetowej.

Getty, która pochwaliła akcję Just Stop Oil mające na celu zdewastowanie obrazu Słoneczniki Van Gogha o wartości 84 milionów dolarów w artykule opublikowanym w Guardianie w październiku 2022 roku, przekazała CEF co najmniej 1 milion dolarów, jak podał w zeszłym roku dziennik „New York Times”. Zgodnie ze swoim rocznym sprawozdaniem w roku 2022, filantropijne ramię organizacji Onward Together, które Hillary Clinton współzałożyła w roku 2017 wraz z byłym przewodniczącym Komitetu Narodowego Demokratów Howardem Deanem, wsparło CEF.

CEF otrzymał również 150 000 dolarów w 2019 roku od prywatnej fundacji prowadzonej przez Susie T. Buell, demokratyczną mega-donatorkę, która była również członkiem-założycielem potężnego liberalnego kolektywu darczyńców Democracy Alliance. Z kolei według formularzy podatkowych, Marin Community Foundation, czyli liberalny fundusz kalifornijski pod przewodnictwem męża Buell, Marka Buella, który również był członkiem-założycielem Democracy Alliance, przekazał CEF 350 000 dolarów w 2020 roku.

Silicon Valley Community Foundation, liberalny grantodawca, który zadeklarował ponad 10 miliardów dolarów aktywów w formularzach podatkowych z 2021 roku, przyznał 100 000 dolarów CEF w 2019 roku, jak pokazują ujawnienia finansowe. Innymi znaczącymi darczyńcami w latach 2019-2020 były Sierra Club Foundation, czołowa organizacja filantropijna zajmująca się ochroną środowiska, oraz Earthsense Foundation, grupa, która w formularzach podatkowych podaje adres w Nowym Jorku, kierowana przez członka zarządu CEF i hollywoodzką producentkę Shannon O’Leary Joy.

„Ta historia ujawnia rosnącą radykalizację lewicy” – powiedział Scott Walter, prezes Capital Research Center, konserwatywnego think tanku śledczego.

Wrażliwe kwestie bezpieczeństwa

Walter, były asystent ds. polityki krajowej w Białym Domu George’a W. Busha, robił aluzje, że CEF pochwalił się niedawno na swojej stronie internetowej, jak jego stypendyści pomogli “naciskać” na senatora Joe Manchina (D-WV), aby poparł ustawę o redukcji inflacji, ustawę o wydatkach na energię i klimat w wysokości 740 miliardów dolarów, którą prezydent Joe Biden podpisał w sierpniu 2022 roku.

W latach 2021-2022 finansowany przez CEF i kierowany przez młodzież Sunrise Movement organizował różne kontrowersyjne protesty związane z IRA (Inflation Reduction Act), pojawiając się w pobliżu jachtu Manchina w Waszyngtonie, a także blokując wyjazd jego Maserati z parkingu Sunrise Movement był jednym z pierwszych zwolenników “Zielonego Nowego Ładu” – lewicowej propozycji klimatycznej wymierzonej w paliwa kopalne, która może kosztować podatników 93 miliardy dolarów, według American Action Forum, centroprawicowego think tanku.

Sunrise Movement nie odpowiedział na prośbę o komentarz. Grupa otrzymała 10 000 dolarów w 2020 roku od prywatnej fundacji Getty’ego i 365 000 dolarów w tym samym roku od Tides Foundation, czołowego liberalnego grantodawcy założonego przez biznesmena Drummonda Pike’a – jak wynika z formularzy podatkowych.

Walka trwa

Wsparcie finansowe CEF dla Sunrise Movement to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o jego powiązania z grupami zaangażowanymi w niekonwencjonalne kampanie nacisku na polityki klimatyczne.

A22 Network, która ujawnia na swojej stronie internetowej, że CEF jest jej „głównym sponsorem”, obejmuje 11 projektów zrzeszających aktywistów klimatycznych, którzy trafili na pierwsze strony gazet ze względu na swoje ekstremalne metody protestu.

A22 Network, która zbiera fundusze na całym świecie za pośrednictwem platformy Donorbox, obejmuje zarówno Declare Emergency, jak i Just Stop Oil. W jej skład wchodzi również włoska grupa Ultima Generazione, czyli Ostatnie Pokolenie, która w lipcu 2022 roku wysłała aktywistów, by przykleili się do słynnego obrazu Primavera Sandro Botticellego znajdującego się we Florencji.

18 sierpnia 2022, dwójka aktywistów należących do organizacji Ultima Generazione przykleiła się do podstawy posągu Laokoona znajdującego się w Muzeach Watykańskich.

Miesiąc temu, Ultima Generazione wlała czarną farbę do fontanny na Placu Hiszpańskim w Rzymie.

Aktywiści Renovate Switzerland, która również należy do Sieci A22, zakłócili ruch uliczny na początku kwietnia, przyklejając się do drogi przed wjazdem do głównego tunelu w Szwajcarii.

W czerwcu ubiegłego roku aktywistka należąca do Derniere Renovation wchodzącej w skład Sieci A22 przerwała turniej tenisowy French Open przywiązując się do siatki – w koszulce z napisem „Zostało nam 1028 dni” – zanim ochrona wyprowadziła ją z obiektu.

Nicolas Turcev, rzecznik Derniere Renovation, powiedział gazecie „Washington Examiner”, że jego grupa „wcale nie żałuje” wyczynu podczas French Open, „ponieważ zadziałał”. „Od tego dnia Derniere Renovation przyciągnęła szeroką uwagę francuskich mediów [sic], dzięki czemu mogliśmy mówić o pilnej potrzebie działania w sprawie zmian klimatu” – napisał Turcev w e-mailu, zauważając, że „walka trwa i pozostajemy aktywni”.

Aktywiści Derniere Renovation obrzucili w zeszłym tygodniu farbą zarówno budynek francuskiego Departamentu Sprawiedliwości, jak i hotel Ritz przy Place Vendome w Paryżu, co według Turceva miało na celu „potępienie bezczynności klimatycznej naszego rządu i jego chęci faworyzowania bogatych, którzy najbardziej zanieczyszczają środowisko, wśród wrzawy wywołanej [sic] obecną reformą emerytalną, która opóźnia wiek emerytalny z 62 do 64 lat”.

Nie jest jasne, jaką kwotę CEF przyznał Sieci A22 i podmiotom wchodzącym w jej skład. Sieć A22 nie odpowiedziała na prośby o komentarz.

„Setki spotkań online i offline muszą być organizowane w systematyczny sposób, aby rekrutować ludzi do angażowania się w kampanie obywatelskiego nieposłuszeństwa” stwierdza Climate Emergency Fund na swojej stronie internetowej w sekcji poświęconej Sieci A22, zauważając, że jej grupy „tworzą spójną strategię i podejmują kluczowe decyzje dotyczące funkcjonowania kampanii”.

Kolejnym grantobiorcą CEF jest organizacja Climate Defiance z siedzibą w Waszyngtonie, która protestowała w weekend przed przyjęciem White House Correspondents Dinner. Zatrudnia również „dyrektora organizacyjnego”, który będzie „planował i przeprowadzał pokojowe, zakłócające, bez użycia przemocy bezpośrednie działania mające na celu przeciwstawienie się paliwom kopalnym” i zarabiał do 72 000 USD rocznie, zgodnie z ogłoszeniem o pracę.

Jeśli chodzi o to, za czym opowiada się grupa, to Climate Defiance dąży do „zakończenia wydobycia paliw kopalnych na ziemiach i wodach federalnych” oraz „podniesienia zmian klimatycznych do rangi trzeciej najważniejszej kwestii politycznej w amerykańskiej polityce”, zgodnie z jej stroną internetową, która dodaje, że Climate Defiance pozostaje „w solidarności z naszymi siostrzanymi walkami o sprawiedliwość rasową i ekonomiczną”.

Według Thomasa Pyle’a – prezesa American Energy Alliance, grupy popierającej paliwa kopalne, owe pozycje z listy życzeń są „niszczycielskie dla zwykłych ludzi”, w tym dla „społeczności kolorowych i tych o niższych dochodach”, którym Climate Defiance rzekomo chce pomóc. „Wszystko stałoby się droższe i uniemożliwiłoby ludziom wolność i mobilność” – podsumował Pyle w rozmowie z gazetą „Washington Examiner”.

Źródło zagraniczne: WashingtonExaminer.com
Źródło polskie: BabylonianEmpire.wordpress.com

Źródłografia

1. https://www.climateemergencyfund.org/about

2. https://www.declareemergency.org/

3. https://juststopoil.org/

4. https://www.climateemergencyfund.org/press/cef/2022-9-20-press-release

5. https://rebellion.global/

6. https://www.theguardian.com/environment/2022/apr/29/just-stop-oils-protests-funded-by-us-philanthropists

7. https://www.abc.net.au/religion/judaism,-the-climate-crisis-and-the-moral-imperative-to-act/11977744

8. https://en.wikipedia.org/wiki/Margaret_Klein_Salamon

9. https://en.wikipedia.org/wiki/Trevor_Neilson

10. https://www.philanthropy.com/article/aileen-getty-and-rory-kennedy-lead-new-climate-fund-to-support-activists-and-protesters/

11. https://en.wikipedia.org/wiki/Onward_Together

12. https://www.onwardtogether.org/

13. https://en.wikipedia.org/wiki/Susie_Tompkins_Buell#Career

14. https://en.wikipedia.org/wiki/Democracy_Alliance

15. https://projects.propublica.org/nonprofits/organizations/770266801/202022779349100002/full

16. https://www.sunrisemovement.org/

17. https://www.commondreams.org/news/2021/11/04/enough-enough-sunrise-movement-confronts-manchin-climate-policy-outside-his-yacht

18. https://www.climateemergencyfund.org/press/cef-report/2021-09-07

19. https://a22network.org/en/

20. https://ultima-generazione.com/

21. https://www.theartnewspaper.com/2022/07/25/climate-activists-glue-themselves-to-botticelli-masterpiece-in-italy

22. https://www.quotidiano.net/roma/ultima-generazione-udienza-vaticano-pzqxyl3s

23. https://renovate-switzerland.ch/

24. https://www.deccanherald.com/international/world-news-politics/climate-change-activists-glue-themselves-to-road-to-alpine-tunnel-1207588.html

25. https://derniererenovation.fr/

26. https://www.mirror.co.uk/sport/tennis/breaking-french-open-protester-paris-27143566

27. https://www.freepressjournal.in/world/france-climate-activists-vandalise-facade-of-place-vendme-justice-ministry-office-in-paris-video-surfaces

28. https://www.climateemergencyfund.org/a22

29. https://www.washingtonexaminer.com/news/white-house/biden-wh-correspondents-dinner-address-2023

30. https://form.jotform.com/231061323439145


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 26.05.2023 09:30

    gdyby “ekologicznych aktywistów” traktować jak terrorystów (ideologia podobna) zmiany byłyby na lepsze:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.