Nysa – miasto twierdza

Opublikowano: 11.06.2021 | Kategorie: Historia, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1398

Nysa należała do ważnych śląskich miast obronnych. W 1290 roku wybudowano obwarowania. W XIV wieku biskup wrocławski Przecław z Pogorzeli (1342-1376) ufundował murowane obwarowania z basztami i kilkoma wieżami bramnymi: Ziębicką, Wrocławską, Bracką i Celną. Biskup wrocławski Andrzej von Jerin (1585-1596) rozbudował system obronny. W 1618 roku wybudowano wały i fosy wokół murów, a w 1643 roku zmodernizowano.

Król pruski Fryderyk Wielki zlecił w latach 1741-1758 gruntowną przebudowę systemu obronnego. W ten sposób powstała tu twierdza, którą w później przebudowywano W 1903 roku przestała Nysa być oficjalnie twierdzą.

Twierdza nyska jest jednym z największych dzieł architektury obronnej na Śląsku. Przez pewien czas spełniała funkcję obozu dla jeńców. W jej murach, w Forcie Prusy, więziono od stycznia do maja 1794 markiza Marie Joseph de La Fayette (1757-1834) – francuskiego generała, humanistę i liberała, polityka czasów Wielkiej rewolucji Francuskiej, współtwórcy deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Jeńcem nyskiej twierdzy był też w 1916 roku generał Charles de Gaulle (1890-1970) – prezydent Francji w latach 1959-1969.

Zachowało się kilkanaście obiektów dawnej twierdzy. Niektóre z nich zostały całkowicie odrestaurowane i udostępnione dla zwiedzających. Do nich Bastion św. Jadwigi (przy ul. Piastowskiej) oraz Fort Wodny. Również udostępnione są do zwiedzania: Fort II i Fort Prusy. Wokół nich wybudowano specjalną ścieżkę dla turystów. Podobną przeprowadzono wokół należących do twierdzy Obwałowań Wysokich.

Autorstwo tekstu i zdjęcia: Marek Sikorski
Na podstawie: „Nysa. Mały przewodnik po zabytkach”
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. robi1906 11.06.2021 19:26

    Dosyć ciekawa sprawa z tymi twierdzami w formie gwiazd, Nysa też do nich należy. Dlatego podzielam zdanie, że coś z tą historią którą nas tak tresują, jest coś nie tak.

    Więcej o tych “gwiazdach” w kilku filmach na kanale Dziada Wszewieda, zresztą wstarczy wpisać “twierdze gwiazdy”, po angielsku też coś znajdziecie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.