Nowy rząd Ukrainy już ma problemy

Opublikowano: 16.04.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 581

Prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwali prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę, aby przyspieszył realizację reform w kraju. O tym czytamy w oświadczeniu Pałacu Elizejskiego. „Potrzeba nowego impulsu po zmianie rządu, który doprowadziłby do szybkich i konkretnych rezultatów” — cytuje RIA Novosti komunikat. Europejscy liderzy wezwali również ukraiński rząd do „przyspieszenia reform wewnętrznych, w szczególności w odniesieniu do odbudowy państwa, walki z korupcją i reformy wymiaru sprawiedliwości”. Wcześniej Rada Najwyższa Ukrainy zdymisjonowała premiera Arsenija Jaceniuka i mianowała na stanowisko szefa rady ministrów przewodniczącego Rady Wołodymyra Hrojsmana. Za tym głosowało 257 deputowanych przy wymaganym minimum 226 głosów. Został również zatwierdzony nowy skład rządu.

Wiceprezydent USA Joe Biden dał kolejne gwarancje pomocy finansowej Kijowowi, tym razem mowa o miliardzie dolarów, powiedział rzecznik ukraińskiego prezydenta Światosław Cegolko. „Poroszenko i Biden zgodzili się podpisać porozumienie odnośnie trzeciej transzy gwarancji kredytowych w wysokości miliarda dolarów”, — napisał Cegolko na swoim mikroblogu na “Twitterze”. Wcześniej wiceprezydent USA Joseph Biden podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką w Waszyngtonie wskazał warunek udzielenia nowych gwarancji kredytowych — utworzeniem nowego rządu Ukrainy, który będzie gotowy do współpracy z MFW. Później ten sam pomysł przekazał Poroszence również amerykański prezydent Barack Obama. Ukraiński rząd powstał przedwczoraj. W miejsce zdymisjonowanego Arsenija Jaceniuka na czele gabinetu ministrów będzie stał były przewodniczący parlamentu Wołodymyr Hrojsman. Dyskusji na temat poszczególnych ministerialnych kandydatur nie było, posłowie głosowali „pakietem”. Kluczowe stanowiska — szefów Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Obrony — zachowali ludzi z listy Jaceniuka.

Ledwie Kijów stworzył nowy rząd, a już zaczęły się jego problemy, pisze gazeta “Politico”. „W czwartek Ukraina otrzymała nowy rząd, ale przewlekły kryzys polityczny raczej wziął przerwę na oddech przed nową turą zamieszania” – pisze gazeta. Gazeta podkreśla, że dla ukraińskiego parlamentu nie było problemem zatwierdzenie kandydatury byłego marszaka Rady Władimira Grojsmana, bliskiego Petro Poroszenki, jednak niezbędne dla zwycięstwa głosy otrzymał dzięki parlamentarzystom i partiom związanym z ukraińskimi oligarchami. Według słów autora artykułu w “Politico”, „minęło zaledwie kilka minut, zanim pojawiły się oznaki nowych potencjalnych problemów”. Zatwierdziwszy Grojsmana na stanowisku premiera oraz nowy gabinet ministrów, Rada dwukrotnie odrzuciła jego program rządowy. Ponadto “Politico” zwraca uwagę na różnice między Grojsmanem i Poroszenko odnośnie ludzi w nowym rządzie: do rządu weszło zbyt mało znanych międzynarodowych reformatorów. Wielu wierzy, że rozpad w stosunkach Poroszenki i Grojsmana będzie rósł. I choć dla niektórych to powód do optymizmu, w tym sensie, że nowy premier jakoby demontruje niezależność od prezydenta, to wielu uważa, że nieumiejętność dogadywać się między sobą prezydenta i premiera, które już zniszczyły stosunki między Poroszenko i Jaceniukiem, będą trwać. “Politico” podkreśla, że nowa koalicja w Radzie Najwyższej jest niestabilna. Według danych gazety, weszły do niej tylko partia Jaceniuka i Poroszenki, których członkowie nie mogli zapewnić Grojsmanowi odpowiedniej ilości głosów. Niestabilność koalicji może utrudnić pracę Rady Najwyższej w takich sferach jak niepopularne w społeczeństwie reformy i poprawka do konstytucji, zgodnie z którą, a także według porozumień mińskich, regiony na wschodzie powinny dostać więcej autonomii. „Poroszenko i jego partia będą teraz nieść większą odpowiedzialność za działanie rządu” – uważa analityk konsultingowej kompanii Teneo Intelligence Olivia Dand. Jednocześnie wiele będzie zależeć od zdolności członków parlamentu do porozumienwania się ze sobą. Zauważa ona także, że nowy gabinet pod względem swojego składu raczej „rozczaruje inwestorów”.

Marszałek Rady Najwyższej Ukrainy Andriej Parubyj popiera ideę wprowadzenia trybu wizowego z Rosją, informuje portal Siegodnia.ua. „Jako sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej (Parubyj zajmował stanowisko sekretarza Rady Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej od lutego do sierpnia 2014 roku – red.), występowałem z inicjatywą wprowadzenia trybu wizowego z Federacją Rosyjską. Takie było i jest moje stanowisko. Uważam, że to ta droga, którą powinniśmy iść” – powiedział Parubij. Polityk powiedział także, że kwestia zerwania stosunków dyplomatycznych z Rosją może zostać rozpatrzona po konsultacjach ze specjalistami i dyplomatami. Stanowisko marszałka Rady Najwyższej Parubyj zajął wczoraj. Wcześniej to stanowisko zajmował Władimir Grojsman, który został premierem. Wcześniej z pomysłem wprowadzenia trybu wizowego z Rosją wystąpił obecny sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej Aleksander Turczynow, a deputowani z parlamentarnej frakcji „Partii Radykalnej” domagali się zerwania związków dyplomatycznych z Rosją. Wówczas propozycję radykałów skrytykował szef MSZ Ukrainy Paweł Klimkin. Powiedział, że podobny krok może zniszczyć format negocjacji i stworzyć zagrożenie dla realizacji porozumień mińskich.

Źródło: pl.SputnikNews.com
Kompilacja 4 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.