Nowy rekord w teleportacji kwantowej

Opublikowano: 07.07.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1087

Naukowcy z korporacji Toshiba pomyślnie przesłali informacje kwantowe przez światłowód o długości 600 km, tym samym ustanawiając nowy rekord. Eksperyment potwierdza, że jesteśmy coraz bliżej wielkoskalowych sieci kwantowych, które można wykorzystać do bezpiecznej wymiany informacji między miastami, a nawet krajami.

Jednak naukowcy z firmy Toshiba znaleźli rozwiązanie. Dzięki nowej technologii, która stabilizuje wahania środowiskowe, zespół zdołał przesłać zaszyfrowane kwantowo dane w światłowodzie na odległość ponad 600 km. Warto jednak dodać, że cały eksperyment został przeprowadzony na terenie laboratorium Cambridge Research Laboratory w Wielkiej Brytanii.

Zespół twierdzi, że technika stabilizacji zostanie wykorzystana w pierwszej kolejności w kwantowej dystrybucji klucza, co pozwoli na bezpieczne przekazywanie tajnych informacji. Dzięki zasadom mechaniki kwantowej już sama obserwacja (próba podsłuchu) zmienia klucz i sprawia, że dla potencjalnego hakera jest on bezużyteczny, a użytkownicy dowiadują się o próbie podsłuchu.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
StrzelecWyborowy
Użytkownik
StrzelecWyborowy

Zła nazwa nagłówka bo to nie teleportacja, tylko komunikacja.

Albo jestem zielony albo nie bardzo rozumiem ideę
Obecnie wszyscy mamy łączność po światłowodzie , może nie wszyscy w swoich domach ale pomiędzy serwerami dostawcy internetu z przykładowo wyszukiwarką google

O co te cale hallo ? znaleźli inny typ lasera o krótszej długości fali świetlnej a tym samym szybsza komunikacja . Faktycznie przełom . . .

Cofamy się trochę bo ta cała komunikacja kwantów światła to komunikacja analogowa nie cyfrowa, dopiero sam system odszyfrowania informacji jest cyfrowy WOW .

Teleportacja to ( nie przesyłanie informacji ) tylko wytworzenie w jednym punkcie źródła energij ( elektromagnetycznej czy też fotonowej) a w drugim punkcie ta energia ma się pojawić ale nie po przez odbicie w światłowodzie czy podtrzymanie Energi elektromagnetycznej na całym jej odcinku drogi . To ma być skok z jednego miejsca w drugie bez możliwości zaobserwowania jej drogi pomiędzy tymi punktami (to po co światłowód ?), a dzięki czemu nawet nie zaszyfrowane informacje będą nie do przechwycenia . . .

“Przeskok kwantowy”

przykładowo skok elektronu z jednej na inna orbitę ( czyli pojawienie się tego samego elektronu )
ale bez możliwości obserwacji czy detekcji w momencie kiedy zniknie z orbity i pojawi się na innej ( pomiędzy ) dla większości naukowców to magia . . . ,
jak przechodzenie przez ściany

Fenix
Użytkownik
Fenix

Naprawdę , i kabel się nie poluzował ?:) hehe @StrzelecWyborowy dobry komentarz.