Nowy projekt prawa aborcyjnego

Opublikowano: 01.12.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 747

Posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała na antenie Radia Zet, że klub Lewicy przygotowuje nowy projekt zmian w prawie aborcyjnym.

Projekt Lewicy zakłada liberalizację obowiązujących obecnie w Polsce przepisów, dotyczących przerywania ciąży. „Projekt bezpiecznego i bezpłatnego przerywania ciąży do 12. tygodnia jest gotowy. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych miesięcy zostanie złożony w Sejmie” – poinformowała na antenie Radia Zet

Klub Lewicy zastanawia się, kiedy będzie najlepszy moment na złożenie nowego projektu, ale posłanka ma nadzieje, że nie będą z tym zwlekać i nastąpi to „prędzej niż później”. W Radiu Zet posłanka mówiła także o projektach Lewicy, dotyczących systemu emerytalnego i minimalnej emerytury na poziomie 1600 zł, a także praw socjalnych i ochrony zdrowia.

Obecne ustawodawstwo przewiduje możliwość legalnego przerwania ciąży w konkretnie określonych przypadkach. Tak zwany kompromis aborcyjny dotyczy ustawy z 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Akt ten wprowadził zakaz wykonywania aborcji z trzema wyjątkami: 1) ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu, 2) ciąża powstała z czynu zabronionego, 3) zagrożenie życia lub poważne zagrożenie zdrowia matki.

Pierwsze zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości, dotyczące ewentualnego zaostrzenia obowiązującego w Polsce prawa wywołały w 2016 roku falę masowych protestów w całym kraju. Przez Polskę przewinęła się fala Czarnych Protestów, organizowanych przede wszystkim przez środowiska feministyczne. Ostatecznie projekt ustawy, autorstwa komitetu Stop Aborcji, został odrzucony.

W październiku prezydent Andrzej Duda oświadczył na antenie telewizji Trwam, że gdyby trafiła do niego ustawa, wykluczająca możliwość przeprowadzenia aborcji z przyczyn eugenicznych, to z pewnością by taką ustawę podpisał. Prezydent Duda był w programie pytany o kwestię aborcji i ewentualną ustawę, wprowadzającą ograniczenia w dotychczas funkcjonujących w Polsce przepisach. „Moje stanowisko w tej sprawie jest jednoznaczne i ono się w ogóle nie zmieniło, jest cały czas takie samo. Brałem udziałem w marszach jako zwolennik ochrony życia, zawsze deklarowałem się jako zwolennik ochrony życia, jestem zwolennikiem ochrony życia” – oświadczył prezydent Duda. „Zawsze deklarowałem, że jeżeli do mnie trafi ustawa, która likwiduje tę eugeniczną przesłankę zabiegu usunięcia ciąży, to ja z całą pewnością taką ustawę podpiszę” – zadeklarował Andrzej Duda.

Zdjęcie: DrKontogianniIVF (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Radek
Użytkownik
Radek

Dlaczego społeczeństwo ma finansować kobietom zabijanie nienarodzonych dzieci? Jak chcą, to za swoje pieniądze.

ZIWK
Użytkownik

@Radek
Dlatego, że państwo maksymalnie utrudnia dostęp do rzetelnej wiedzy i antykoncepcji.

Radek
Użytkownik
Radek

Blokuje strony o rzetelnej wiedzy? Cenzuruje publikacje? Zabrania informować rodzicom swoich dzieci na ten temat? Koleżanko zabrania mówić? Dziwne… nie słyszałem o czymś takim. Przecież seksu uczą teraz od małego w szkole, to tam nie uczą o antykoncepcji? Sorry, nie jestem na bieżąco.
A czy zabiegi czyszczenia i pielęgnacji skóry twarzy też są za darmo? W końcu za jakość powietrza które zanieczyszcza mi skórę też państwo odpowiada…?

trewor23
Użytkownik
trewor23

Lewactwo to najbardziej hipokrytyczna grupa. W obronie praw kobiet będą zabijać kobiety (50% zabitych w łonie dzieci to kobiety)

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ