Nowy prezydent Argentyny przechodzi na judaizm

Opublikowano: 29.11.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2662

Nowa administracja Javiera Mileia wyrasta na jeden z najbardziej proizraelskich rządów w historii Argentyny w czasie, gdy inne narody Ameryki Łacińskiej wypowiadają się przeciwko strategii premiera Benjamina Netanjahu mającej na celu wykorzenienie Hamasu.

Tydzień po zwycięstwie w drugiej turze wyborów, która odbyła się 19 listopada, Milei przybył w poniedziałek do Nowego Jorku w ramach swojej pierwszej zagranicznej podróży jako prezydent-elekt i z jarmułką na głowie, ubrany w czarny strój, udał się prosto do grobu słynnego ortodoksyjnego rabina Menachema Mendla Schneersona, aby złożyć wyrazy szacunku.

Ten symboliczny gest ilustruje zaangażowanie nowego przywódcy w pogłębianie kulturowych i politycznych więzi Argentyny z Izraelem, podczas gdy znaczna część Ameryki Południowej pozostaje neutralna lub nawet krytyczna.

Milei udał się na grób przed wszelkimi innymi spotkaniami z urzędnikami USA czy przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie. Jak twierdzi jeden z jego rzeczników, prezydent-elekt przechodzi na judaizm, a w sobotę wziął udział w ceremonii żydowskiej w Buenos Aires, gdzie otrzymał błogosławieństwo od rabina.

Na niecałe dwa tygodnie przed objęciem urzędu i bez ogłoszenia pełnego składu gabinetu nazwał wizytę w USA „duchową” podróżą, drugą od początku września. Nie jest jasne, kiedy i dlaczego Milei, która dorastał jako katolik, zdecydował się na konwersję.

Gorąco proizraelskie stanowisko nowego prezydenta wyróżnia Argentynę, zamieszkiwaną przez największą populację żydowską w regionie, jako głównego sojusznika Izraela w Ameryce Łacińskiej. Milei wielokrotnie mówił, że planuje odwiedzić ten kraj i przenieść ambasadę Argentyny z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Jednocześnie zaczyna łagodzić stosunki z papieżem Franciszkiem, który jest Argentyńczykiem, po tym jak krytykował go już podczas kandydowania.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Wujek Polonii 29.11.2023 12:35

    To w końcu jest On czy Ona?

  2. Admin WM 29.11.2023 13:15

    On. Nie zauważyłem tej literówki. Już poprawiłem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.