Nowy plan Maduro postawi gospodarkę Wenezueli na nogi?

Opublikowano: 19.08.2018 | Kategorie: Gospodarka

Liczba wyświetleń: 810

Wenezuela jest pogrążona w wielkim kryzysie, ale prezydent wezwał społeczeństwo, aby mu zaufało, ponieważ ma nowy plan. Nicolas Maduro ogłosił między innymi radykalną podwyżkę płacy minimalnej, której wartość wzrośnie aż 35-krotnie.

W ramach nowej strategii, minimalne wynagrodzenie ma wzrosnąć z około 5 milionów do aż 180 milionów boliwarów. Ponadto, już 20 sierpnia, nastąpi denominacja boliwara – Wenezuela wprowadzi nową walutę, tzw. suwerenny boliwar i skreśli pięć zer. To oznacza, że płaca minimalna będzie wynosić 1800 suwerennych boliwarów.

Kolejny krok polega na oparciu nowej waluty o wenezuelską kryptowalutę. Jeden Petro będzie posiadał wartość 60 dolarów, to jest 3600 suwerennych boliwarów. Czyli jeden amerykański dolar będzie oficjalnie kosztował 6 milionów boliwarów, albo 60 suwerennych boliwarów. To mniej więcej tyle samo, ile trzeba zapłacić na czarnym rynku.

Nicolas Maduro zdecydował się również podnieść cenę benzyny, która dotychczas kosztowała przysłowiowe grosze, ale już wkrótce paliwo będzie po cenach międzynarodowych. Prezydent Wenezueli, aby nie stracić poparcia wśród najbiedniejszej części społeczeństwa, stworzył nowy system socjalny, przeznaczony wyłącznie dla najuboższych, którzy będą mogli korzystać z różnych programów społecznych. Będą między innymi otrzymywać wsparcie finansowe, a na stacjach benzynowych będą mogli kupić paliwo po specjalnych cenach.

Pieniądze na kolejne programy socjalne oczywiście nie będą spadać z nieba. Maduro zwiększy podatek od towarów luksusowych z 12% do 16% i nałoży opłaty na wysokie transakcje finansowe, które uderzą w najbogatszą część społeczeństwa. Ci „bogacze” będą również musieli płacić za benzynę po cenie międzynarodowej. Natomiast firmy będą musiały od teraz płacić podatki nie co miesiąc, lecz co tydzień.

Prezydent Nicolas Maduro chce oprzeć nową walutę i gospodarkę o kryptowalutę Petro, która miała pozwolić uniknąć amerykańskich sankcji finansowych. Jednak Stany Zjednoczone już w marcu zakazały prowadzenia handlu z użyciem tejże kryptowaluty. Trudno powiedzieć, jak zakończy się kolejny eksperyment w Wenezueli, ale ekonomiści mają poważne wątpliwości.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: < ahref="https://www.cnbc.com/2018/08/18/maduro-orders-96-percent-devaluation-in-venezuela.html">Cnbc.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.