Nowy kodeks wyborczy PiS-u wykluczy większość Polonii

Opublikowano: 19.01.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2761

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt nowelizacji „Kodeksu wyborczego i niektórych innych ustaw”. Według autorów proponowane rozwiązania mają wpłynąć na zwiększenie frekwencji w wyborach przeprowadzanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Nowe obwody w miejscowościach poniżej 500 mieszkańców, bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, a także zmiany związane ze sposobem ustalania wyników głosowania przez członków obwodowych komisji – to główne spośród zmian projektu noweli Kodeksu wyborczego.

Uwaga! Proponowana przez PiS nowelizacja prawa wyborczego zakłada wpisanie się do rejestru wyborców wyłącznie na podstawie ważnego dowodu osobistego (wykluczając ważny paszport)! Jeśli projekt nowelizacji przejdzie w proponowanej formie, Polacy zza granicy z paszportami, lecz bez dowodów osobistych, stracą możliwość głosowania w wyborach.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Irfy 19.01.2023 11:55

  I bardzo dobrze. PiS-u nie trawię, ale to rozwiązanie brzmi rozsądnie. Z jakiej racji ktoś, kto w Polsce nie mieszka od kilkunastu albo kilkudziesięciu lat, posiada również obywatelstwo innego kraju i tam żyje, pracuje i płaci podatki, miałby uczestniczyć w wyborze władz kraju, z który jego realne związki są marginalne?

  Zresztą jeżeli komuś naprawdę zależy na uczestnictwie w wyborach, to może się pofatygować do kraju, o którego losie chce współdecydować i wyrobić sobie jego dowód osobisty. Pomijając fakt, że chyba można taki dokument zdobyć w ambasadzie. Podobnie jak paszport, które przecież są wydawane na 10 lat, więc każda osoba, która chce taki paszport mieć, musi co najmniej raz na dekadę się do tej ambasady pofatygować.

 2. Stary Kulas 19.01.2023 14:12

  @Irfy Właśnie! Powinno być zakazane by osoby nie mieszkające w Polsce od więcej niż roku mogły głosować. One nie mają pojęcia co się dzieje w kraju!

 3. bboyprezes 19.01.2023 14:33

  Irfy, to jest ograniczanie praw obywatelskich. W ten sposób równie dobrze ktoś komu akurat dowód stracił ważność, a miesiąc temu wyjechał, zabiera się prawo głosu. Już kiedyś słuchałem tego typu argumentów. Ludzie za granicą wyjechali pracować, a nie łazić po ambasadach w celu wyrabiania dokumentów. W dzisiejszych czasach skoro potrafią tworzyć systemy elektroniczne do “pilnowania i weryfikowania” to tak samo powinni dać możliwość poprzez internet wyrobienia dokumentów.

 4. robcioRR 20.01.2023 07:00

  A czemu nie zabronic glosowania rudym , garbatym, chodzacym w niebieskim swetrze i takim ktorzy sie wypowiadaja wyzej?
  Dla tych madrali to powinno byc jak w Korei.Obowiazkowy nakaz glosowania pod kara smierci i tylko jedna mozliwa opcja na jedna sluszna partie.
  A kto nie pojdzie zaglosowac to oboz koncentracyjny dla niego i calej rodziny do trzeciego pokolenia. Czubkow jak widac nie brakuje.Tylko zakazywac i karac.

 5. adambiernacki 20.01.2023 09:06

  O zastępujący niezawodną aborcję temacik dzielący a przy okazji odebranie praw obywatelskich. No sami by tego nie wymyślili bo za tępi są.

  Obojętnie czy się obraziliśmy na tych co wyjechali i uważamy, że zamiast budować polskę ludową i żreć pasztetową jak wszyscy siedząc w płycie B12 to pojechali żyć i rozmnażać się zasobniej. Nie ważne czy uważamy, że powinni postawić kosy na sztorc i walczyć. Sami wszak możemy w każdej chwili w kilka osób i uda się zwyciężyć zapewniam.

  JEST TO ODBIERANIE PRAW LUDZIOM

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.